Niemal 200 samorządowców, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu wzięło udział w 13. Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur
Za nami 13. Festiwal Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur. Przez dwa dni, 24 i 25 października br., samorządowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i świata nauki z województwa warmińsko-mazurskiego wymieniali się wiedzą, doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w zakresie pozyskiwania inwestorów i budowania długofalowych relacji z przedsiębiorcami, którzy zdecydowali się ulokować swoje biznesy w regionie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz gminę miejską Lidzbark Warmiński.
Pierwszy dzień wydarzenia wypełniony był prelekcjami i panelami dyskusyjnymi poświęconymi zacieśnianiu współpracy pomiędzy samorządami a biznesem, w tym m.in. roli pracowników promocji w jednostkach samorządu terytorialnego. Swoją wiedzą i doświadczeniami na temat tego, w jaki sposób przyciągnąć inwestorów na Warmię i Mazury podzielili się eksperci m.in. z Invest in Pomerania, Business Destination Alliance, Devire Global Solution, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Booster of Innovation, Urzędu Miasta Poznania, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Tomaszpalak.pl Kancelarii Radcy Prawnego Tomasz Palak oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Drugi dzień Festiwalu rozpoczęła prezentacja dobrych praktyk p.t. „Zrównoważony rozwój: uzdrowisko, ekologia i przyszłość małych miast”. Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, opowiadał, jak miasto zaspokaja potrzeby obecnych mieszkańców bez uszczerbku dla przyszłych pokoleń, mając na względzie jednocześnie rozwijanie potencjału inwestycyjnego.
– Zrównoważony rozwój to działania na różnych płaszczyznach naszego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, które również przekładają się na budowanie naszych relacji z potencjalnymi inwestorami. Chcemy im zagwarantować bezpieczeństwo i stabilizację, ale także możliwość realizacji ich celów w zgodzie z zasadami, które przyjęliśmy w naszej strategii – powiedział Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
Co istotne, Lidzbark Warmiński jest otwarty nie tylko na współpracę z dużymi inwestorami, ale również mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Miasto dużą szanse upatruje m.in. w inwestycjach związanych z rozwojem lidzbarskiej strefy uzdrowiskowej, tym bardziej, że stara się o status uzdrowiska, opierając się na ocenie posiadanych zasobów i możliwości. To jednak nie wszystko.
– Na pewno będziemy chcieli pozyskać kolejnych inwestorów związanych z działalnością ekologiczną i produkcyjną. Bardzo istotny jest dla nas też obszar bezpieczeństwa energetycznego. Już dziś mamy inwestorów, którzy chcą u nas wprowadzić rozwiązania ekologiczne w produkcji energii i gazu. Mówimy o biogazowniach, biometanowniach oraz farmach fotowoltaicznych, a przyszłości być może i o geotermii – powiedział Jacek Wiśniowski.
Kolejnym punktem drugiego dnia Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur była wizyta studyjna w lidzbarskiej strefie uzdrowiskowej, gdzie na uczestników czekała tężnia solankowa o długości 100 metrów, seans inhalacji w grocie solankowej oraz odbywająca się w Pawilonie Zdrowia prezentacja nowoczesnych urządzeń diagnostycznych umożliwiających bezinwazyjną diagnostykę układu ruchu. Ze strefy uzdrowiskowej autobus elektryczny zabrał uczestników Festiwalu do Ciepłowni Przyszłości Veolia, jednej z najnowocześniejszych ciepłowni w Europie, która zaopatruje w ciepłą wodę i ogrzewanie systemowe mieszkańców największego osiedla Lidzbarka Warmińskiego.
Festiwal Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur to dziś marka sama w sobie. Potwierdziła to 13. edycja wydarzenia, która po raz kolejny udowodniła, jak istotna jest współpraca pomiędzy samorządami, biznesem, otoczeniem biznesu i nauką.
(Zespół 13. Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur)