Zmiana czasu. Dlaczego musimy przestawić zegarki?

0

W nocy z soboty na niedzielę, punktualnie o godzinie 300 cofamy wskazówki zegarków na godzinę 200. To właśnie dzięki temu dostajemy dodatkową godzinę snu.

Na baczności powinni mieć się jednak nocni podróżni. Korzystających z pociągów po godz. 3 czeka przymusowy godzinny postój. W Wielkopolsce rekordowo zapowiada się przejazd pociągu między Wrześnią a Słupcą: zazwyczaj pokonanie tego odcinka trwa 20 minut, ale dzisiejszej nocy potrwa znacznie dłużej. Pasażerowie spędzą dodatkową godzinę na dworcu we Wrześni.

W Polsce przejście z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. Wprowadzone w okresie między I a II wojną światową, następnie podczas okupacji hitlerowskiej, a po wojnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz od 1977 roku do chwili obecnej.

Dziś przestawianie zegarków co pół roku ma coraz więcej przeciwników. Mimo tego zmianę czasu stosuje się w około 70 państwach na całym świecie. Obowiązuje ona we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Czasu letniego nie stosują m.in. Japonia, Chiny i Indie.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze