Urząd Miejski w Giżycku rozpoczyna akcję wolontariatu w miejskim schronisku w Bystrym koło Giżycka. Początek akcji już w sobotę 22 maja.
Zgodnie z przyjętym Regulaminem wolontariatu, w Schronisku miejskim dla bezdomnych zwierząt w Bystrym koło Giżycka, nabór wolontariuszy prowadzony jest dwa razy w miesiącu, w czwartek poprzedzający drugą i czwartą sobotę miesiąca.
Wnioski należy składać drogą mailową na adres e-mail: wolontariat@gizycko.pl. Wszelkie informacje odnośnie wolontariatu można uzyskać również pod numerem tel. 87 7324 144. Zgłoszenia będą przyjmowane według kolejności napływania wniosków. O akceptacji zgłoszenia wolontariusz zostanie powiadomiony zwrotną pocztą elektroniczną.
Regulamin wolontariatu w Schronisku miejskim dla bezdomnych zwierząt w Bystrym koło Giżycka
§ 1
- Organizatorem wolontariatu w miejskim schronisku jest Gmina Miejska Giżycko.
- Opiekunem wolontariusza jest pracownik Urzędu Miejskiego w Giżycku.
- Wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie.
§ 2
- Regulamin określa zasady wykonywania i organizacji wolontariatu w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Bystrym koło Giżycka.
- W szczególnych przypadkach, uzasadnionych względami bezpieczeństwa ludzi i zwierząt lub zaleceniami weterynaryjnymi można wstrzymać lub ograniczyć pracę wolontariuszy.
- Wszystkich wolontariuszy obowiązuje naczelna zasada poszanowania bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
§ 3
- Praca wolontariuszy jest uzupełnieniem pracy zawodowej personelu schroniska.
- Zadaniem wolontariuszy jest wsparcie schroniska w zakresie:
– socjalizacji zwierząt (spacery i zabawy) wskazanych przez Kierownika schroniska;
– pielęgnacji zwierząt (wyczesywanie, szczotkowanie) wskazanych przez Kierownika schroniska;
– wspomaganie opieki weterynaryjnej wyłącznie poprzez zgłaszanie dostrzeżonych problemów zdrowotnych zwierząt;
– promocji działalności schroniska poprzez uczestniczenie w akcjach adopcyjnych zwierząt poza schroniskiem. - Wolontariusz wspierający adopcje poprzez działania, o których mowa w §3 ust. 2 pkt. d, ma obowiązek podawania wyłącznie danych kontaktowych do biura schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bystrym k/Giżycka.
- Podawanie w ogłoszeniach adopcyjnych psów, danych kontaktowych innych, niż wskazanych w §3 ust.3, (w tym prywatnych numerów telefonów czy adresów mailowych) stanowi poważne naruszenie Regulaminu wolontariatu, skutkujące niezwłocznym rozwiązaniem porozumienia o wykonywaniu świadczeń w zakresie wolontariatu.
- Niedopuszczalne jest samowolne zabieranie zwierząt i oddalanie się od schroniska.
- Wolontariusz zobowiązany jest wykonywać polecenia opiekuna oraz stosować się do wydawanych zaleceń.
- Wolontariusz zobowiązany jest dbać o powierzone mienie, a wszelkie zauważone uszkodzenia i usterki techniczne niezwłocznie zgłaszać.
- Wolontariusz zobowiązany jest niezwłocznie informować personel schroniska o wszelkich dostrzeżonych symptomach, wskazujących na możliwość choroby zwierzęcia, które pozostaje pod jego opieką.
- Porozumienie nie daje wolontariuszowi prawa do reprezentowania schroniska.
- Na żądanie wolontariusza Urząd Miejski w Giżycku ma obowiązek wydać zaświadczenie o wykonywanych przez niego świadczeniach.
- Podpisanie porozumienia jest równoznaczne z przyjęciem i zgodą na stosowanie się do zapisów regulaminu.
§ 4
- Nabór wolontariuszy prowadzony jest dwa razy w miesiącu, w czwartek poprzedzający drugą i czwartą sobotę miesiąca drogą mailową na adres e-mail: wolontariat@gizycko.pl. Zgłoszenia przyjmowane są według kolejności napływania. O akceptacji zgłoszenia wolontariusz zostanie powiadomiony zwrotną pocztą elektroniczną.
- Wolontariuszem może być osoba spełniająca następujące wymagania:
– ukończyła 18 lat;
– dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych;
– nie orzeczono wobec niej zakazu posiadania lub pracy ze zwierzętami;
– nie posiada przeciwskazań do pracy ze zwierzętami;
– podpisze porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich. - Kwalifikacja kandydata na wolontariusza jest prowadzona na podstawie:
– wypełnionej i podpisanej ankiety;
– rozmowy wstępnej weryfikującej wiedzę i predyspozycje kandydata, gdy ten po raz pierwszy przystępuje do świadczenia usług wolontariackich w schronisku.
§ 5
- Rozwiązanie porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontariackich następuje w przypadku:
– naruszenia Regulaminu wolontariatu;
– naruszenia obowiązujących przepisów BHP;
– naruszenia zasad współżycia społecznego, powodującego dezorganizację pracy schroniska lub zakłócanie jego porządku;
– podejmowania takich działań, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek Schroniska dla bezdomnych zwierząt w wyniku zaniedbania lub umyślnego działania;
– pisemnej rezygnacji złożonej przez wolontariusza;
– upływu terminu oznaczonego w porozumieniu. - W przypadku rażącego naruszenia zobowiązań podjętych przez Wolontariusza, Porozumienie zostaje rozwiązane ze skutkiem natychmiastowym.
§ 6
- W czasie pracy wolontariusz zobowiązany jest:
– przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów prawa i norm współżycia społecznego;
– stosować się do poleceń;
– przestrzegać zasad BHP;
– nosić imienny identyfikator (identyfikator zapewnia organizator). - Świadczenie pracy przy zwierzętach przez wolontariuszy może odbywać się w drugą i czwartą sobotę każdego miesiąca w godzinach 10.00 – 12.00.
- Wolontariusz ma obowiązek sprzątać odchody psów podczas spaceru, a także wyczesaną podczas szczotkowania psa sierść. Organizator zapewnia woreczki na odchody, a także sprzęt do czesania.
- Zabrania się puszczania zwierząt luzem. Każdy pies wyprowadzany na spacer przez wolontariusza musi być wyprowadzany na smyczy.
- Wolontariusz powinien być ubrany w sposób umożliwiający mu pełnienie swoich obowiązków. Urząd Miejski w Giżycku nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe podczas wolontariatu, spowodowane czynnikami losowymi lub wynikającymi ze specyfiki prac w schronisku.
Źródło: UM Giżycko (mojegizycko.pl)
Pytanie do rządzących/radnych itp. ? CZY WY TEŻ PRACUJECIE ZA DARMO? Bierzecie gruba kasę, czy jest pandemia, czy nie. Więc dlaczego tego wymagacie od ludzi. Dajcie im chociaż symboliczne wynagrodzenie!
Durniu bo to wolontariat jak w wielu schroniskach, żadna nowość
Ale jakoś radni nie kwapią się do wolontariatu:) A przecież przykład idzie z góry
Trochę rzadko ten wolontariat
Wpiszcie tam Wojciecha!