Osoby zainteresowane wynajmem jachtu powinny choć trochę orientować się w branżowym słownictwie. Dzięki temu wszystkie wykonywane czynności związane z jachtem będą komfortowe i nie stworzą najmniejszych problemów. Choć czarter jachtu brzmi dość nietypowo, odnosi się jedynie do wynajęcia łodzi, stanowiąc pewnego rodzaju umowę między osobą wynajmującą a właścicielem.
Czym jest czarter jachtu?
Czarter jachtu jest umową zawieraną pomiędzy osobą wynajmującą łodzie motorowe, a osobą zainteresowaną takim najmem. Zawiera kluczowe informacje dotyczące:
- rodzaju wynajmowanej łodzi – stan, wiek, wyposażenie, port, w którym stacjonuje
- terminu wynajmu – zwykle podawanego w tygodniach
- kwoty wynajmu
Na koszt czarteru jachtu wpływa wiele czynników. Z pewnością więcej zapłacimy w sezonie letnim, jak również za łodzie duże, nowe czy bardzo dobrze wyposażone. Dodatkowo musimy liczyć się z kosztami pobocznymi, takimi jak paliwo. Zobacz pełną ofertę producenta łodzi motorowych quicksilver-boats.pl
Na czym polega czarter jachtu?
Wynajem jachtu jest prosty i nieskomplikowany. Wystarczy znaleźć firmę lub osobę prywatną, która zajmuje się takim wynajmem, a następnie dokładnie przeanalizować możliwe opcje. Jeśli znajdziemy łódź, która idealnie pasuje naszemu wyobrażeniu, wystarczy skontaktować się z daną firmą lub osobą prywatną, aby spisać stosowną umowę. Na etapie przygotowywania umowy podawane są szacowane koszta i wiele innych ważnych informacji.
Szukając łodzi warto zwracać uwagę na rodzaj silnika, pojemność zbiornika z paliwem, moc łodzi oraz jej wielkość. Przy większej ilości osób sprawdźmy wcześniej, czy wszystkie będą mogły korzystać z jachtu. W razie jakichkolwiek pytań należy zadać je jeszcze przed zawarciem czarteru.
Pamiętajmy, że każdy czarter jachtu wymaga wpłacenia zaliczki, czyli kaucji. Jest ona zwrotna w momencie, gdy oddamy nieuszkodzoną łódź po zakończeniu terminu jej wynajmu. W innym razie kaucja zostanie wykorzystana na ewentualne naprawy.
Czarter jachtu – o czym warto pamiętać?
Zanim wypłyniemy w podróż marzeń lub udamy się na jakikolwiek inny rejs, należy sprawdzić stan łodzi i jej wyposażenie. Zdarza się to bardzo rzadko, ale gdyby w umowę wpisane były akcesoria, których w praktyce nie znajdziemy na wynajętej łodzi, podczas oddawania jej mogłyby pojawić się problemy. Będąc przezornym unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, które mogą mieć miejsce.
W niektórych firmach istnieje również możliwość wyczarterowania wolnej koi. Zwłaszcza w przypadku większych łodzi. Pozwala to na obniżenie kosztów wynajmu, którymi dzieli się kilka osób. Mówiąc w skrócie – czarter wolnej koi polega na wynajęciu wolnego miejsca noclegowego na jachcie z niepełną załogą.
Na czym polega zimowanie jachtu?
Jacht można zimować “pod chmurką” lub na specjalnej, przeznaczonej do tego hali. Druga opcja jest korzystniejsza, ponieważ łódź zostaje odcięta od wszelkich, niekorzystnych warunków atmosferycznych i przebywa w suchym pomieszczeniu. Nie musimy martwić się nawet o bardzo silne zawieje czy śnieżyce. Z kolei zimowanie “pod chmurką” wymaga odpowiedniego zabezpieczenia jachtu dużą plandeką. Pamiętając, że nie może on pozostać w wodzie – należy wyjąć łódź na brzeg (tzw. wodowanie) i ustawić na podwyższeniu.
Mówiąc w skrócie, zimowanie jachtu polega na zabezpieczeniu go przed działaniem bodźców uszkadzających. Poznaj pełną ofertę dot. zimowania jachtu od firmy moto-x. Za tę czynność odpowiada właściciel jachtu, dlatego należy zaplanować zimowanie jeszcze jesienią, aby nagłe opady śniegu nas nie zaskoczyły.
(artykuł reklamowy)