W sobotę, 29 kwietnia 2023 r., odbędzie się przysięga wojskowa żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowie blisko 100 ochotników, którzy 14 kwietnia 2023 r. rozpoczęli szesnastodniowe szkolenie podstawowe w Giżycku. Uroczystość odbędzie się w Kętrzynie (Amfiteatr przy ul. Kajki 2), o godzinie 11.00. Dzień wcześniej, o godzinie 18.00, żołnierze wezmą udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku.
Przez złożenie przysięgi wojskowej ochotnicy z całego województwa warmińsko-mazurskiego staną się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach – w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.
W trakcie szkolenia ochotnicy musieli zmienić całkowicie swój dotychczasowy tryb życia. Niełatwo było przyzwyczaić się do ciągłego obcowania z bronią. Na intensywność szkolenia wpłynęły liczne zajęcia w trudnym terenie, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Do tego musztra i opanowanie żołnierskich regulaminów. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga wojskowa.
– Po złożonej przysiędze wojskowej żołnierze w macierzystych batalionach rozpoczną trzyletni cykl szkolenia terytorialnej służby wojskowej – por. Adam Kowalski, dowódca szkolenia.
Nim to się jednak stanie – czekał ich sprawdzian – pętla taktyczna. To podsumowanie zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać żołnierze.
– Moje doświadczenia po całym treningu i po sprawdzianie – pętli mówią mi, że siła jest w sekcji. Każdy z nas walczy ze swoimi słabościami. Natomiast nasza siła jest w naszych relacjach, które nas łączą. Wiemy jak się wspierać. Wiemy, gdzie jest słabsze ogniwo, na jakim elemencie i robimy wszystko, żeby przetrwać, przejść i zaliczyć – mówi Grzegorz Jurczak.
– Szczerze mówiąc, największą trudność na pętli sprawiły mi skrzynki, bo jednak swoje ważą, a trzeba je ciągnąć – mówi Julia Bacławska.
Po uroczystości zaplanowano piknik wojskowy, podczas którego będzie można obejrzeć pojazdy i sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami oraz poczęstować się wojskową grochówką. Spotkanie z żołnierzami w Kętrzynie będzie doskonałą okazją do poznania walorów służby w wojsku polskim.
W tym roku 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzić będzie już szóstą rocznicę powstania. Sześć lat funkcjonowania brygady to czas intensywnych szkoleń, przysiąg i nowych przedsięwzięć. Żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym. Nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania i nowoczesne podejścia do szkolenia, sprawiły, że żołnierze wiedzą co mają robić, gdy pojawia się potrzeba udziału w akcjach. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy ze szkołami z regionu, wojewódzkimi oddziałami Polskiego Czerwonego Krzyża, Straży Granicznej, Policji, Staży Pożarnej, służb medycznych, a także urzędami oraz wydziałami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Podpisane porozumienia o współpracy pozwalają dbać o dobro mieszkańców regionu.
Przywiązanie do tradycji, odwaga, braterstwo i odpowiedzialność sprawiają, że żołnierze wypełniają motto „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Liczy ponad 3400 żołnierzy.
(4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)