Wazektomia — co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji dla mężczyzn?

0

Wazektomia to jedna z metod antykoncepcji dla mężczyzn, polegająca na usunięciu lub zamknięciu nasieniowodów. Choć może wydawać się kontrowersyjna, wyróżnia się wysoką skutecznością, trwałością i nie pociąga za sobą żadnych komplikacji, poza niemożnością zapłodnienia kobiety. Co warto wiedzieć o wazektomii, przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej metody antykoncepcyjnej?

Jak działa wazektomia?

Wazektomia to zabieg urologiczny, który polega na usunięciu lub zamknięciu światła nasieniowodów mężczyzny. Nasieniowody to cienkie rurki, które transportują plemniki z jąder do cewki moczowej. Podczas wazektomii lekarz podcina i podwiązuje fragmenty nasieniowodów, powodując przerwanie przepływu plemników. Mężczyzna nie traci zdolności do ejakulacji, ale nasienie bez plemników nie ma możliwości zapłodnienia komórki jajowej kobiety.

Cały zabieg mikrochirurgiczny zazwyczaj trwa około 30 minut i jest wykonywany w gabinecie lekarskim lub specjalistycznej klinice w znieczuleniu miejscowym. Najnowsze metody umożliwiają przeprowadzenie wazektomii bez użycia skalpela i konieczności zakładania szwów. Dzięki temu pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Warto zaznaczyć, że chociaż sam zabieg jest dość inwazyjny – można go odwrócić. W tym celu należy poddać się rewazektomii, polegającej na przywróceniu ciągłości nasieniowodom, a tym samym płodności. Niestety, nie ma pewności, że plemniki wrócą do nasienia, dlatego najlepszym wyjściem przed wykonaniem wazektomii jest oddanie nasienia do banku spermy.

Czy wazektomia jest skuteczna?

Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych męskich metod antykoncepcyjnych, ponieważ odcinając drogę plemnikom, uniemożliwia zapłodnienie. Jej skuteczność szacuje się na 99,9%. Szanse na zajście w nieplanowaną ciążę spadają praktycznie do zera, czego nie mogą zagwarantować inne metody antykoncepcyjne stosowane przez kobiety.

Na około trzy miesiące po przeprowadzonej wazektomii lekarz zaleca korzystanie z prezerwatyw, ponieważ zazwyczaj tyle czasu zajmuje, całkowite zniknięcie plemników z nasienia. Po upływie tego okresu, ich obecność w ejakulacie wyklucza się dwukrotnym badaniem spermy. Jeśli analiza laboratoryjna nie wykryje ruchomych plemników w nasieniu – skuteczność wazektomii zostaje potwierdzona.

Dlaczego warto rozważyć poddanie się wazektomii?

Choć podwiązanie nasieniowodów jest dość inwazyjnym zabiegiem i ciągnie za sobą być może nieodwracalne konsekwencje, w sytuacji, gdy mężczyzna jest pewny swojej decyzji, może okazać się najlepszym wyjściem. Do głównych zalet wazektomii zalicza się:

  • skuteczność — wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych i zapewnia ponad 99% skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży,
  • trwałość — jest to trwała forma antykoncepcji, która nie wymaga każdorazowego zastanawiania się nad wyborem sposobu zabezpieczenia przed współżyciem,
  • bezpieczeństwo – zabieg jest stosunkowo bezpieczną procedurą i powoduje jedynie niewielki dyskomfort, który zazwyczaj ustępuje po kilku dniach,
  • zachowanie równowagi hormonalnej — w przeciwieństwie do innych metod antykoncepcji, takich jak pigułki antykoncepcyjne, wazektomia nie wpływa na hormony męskie ani nie powoduje innych skutków ubocznych związanych ze zdrowiem,
  • brak wpływu na libido ani życie seksualne — wazektomia nie wpływa na zdolność mężczyzny do osiągania erekcji ani na intensywność doznań seksualnych,
  • łatwość i wygoda — po przeprowadzeniu zabiegu nie trzeba martwić się o stosowanie innych metod antykoncepcyjnych i związanych z nimi niedogodności, nie trzeba również polegać na partnerce co do stosowanych przez nią środków zabezpieczających przed zajściem w ciążę.

Jakie są możliwe skutki uboczne wazektomii?

Wazektomia jest zazwyczaj bezproblemową procedurą, ale jak każdy zabieg medyczny, może powodować pewne skutki uboczne. Najczęściej mężczyźni skarżą się na bóle, obrzęk i siniaki w okolicy moszny. Rzadziej może wystąpić infekcja lub krwawienie. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do niepowodzenia zabiegu i ponownego pojawienia się plemników w nasieniu.

(artykuł reklamowy) 

Reklama