Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki zaprasza na kulturalny marzec w Rynie!
01 marca – Wiosna zbliża się wielkimi krokami, tymczasem wraz z Panem Mirosławem Kleczkowskim zapraszamy na „MRÓZ – ARTYSTA”, czyli kolejna wystawa Mirosława Kleczkowskiego: fotografa, którego dorobek już kłóci się z definicją amatorstwa, ale skromność jeszcze nie pozwala nazywać siebie artystą… Mimo wieloletniego doświadczenia w pracy z aparatem fotograficznym przez ponad 11 lat rozwijał swoje umiejętności w Kętrzyńskim Stowarzyszeniu Fotograficzno – Filmowym (KSFF) „FOTO MX”, a obecnie dzieli się nimi z członkami Mrągowskiej Grupy Pasjonatów Fotografii „Migawka”.
W ostatnim czasie fascynuje go fotografia krajobrazowa, zbliżeniowa i makrofotografia. Oprócz tego nadal jego pasją pozostaje ekologia i wędkarstwo. Warto się przekonać jak cierpliwość wędkarza łączy się z wnikliwością obserwacji miłośnika przyrody, a przejście na emeryturę sprzyja rozwijaniu zamiłowań, które wymagają czasu i skupienia.
Mirosław Kleczkowski nie tylko dobrze ten czas wykorzystuje, ale dzieli się nim z nami. Tym razem pragnie pokazać nieznane – albo niedoceniane – oblicze zimy, podzielić się swoim zachwytem nad jej pięknem. Jedno jest pewne: z całą pewnością jego fotografie skłaniają do ciepłego spojrzenia na tę właśnie porę roku.
Autor wystawy stwarza nam niecodzienną okazję zobaczenia zimy w zupełnie innym – nomen omen – świetle: zaskakująco barwną i niewiarygodnie… pomysłową. Po raz kolejny ten właśnie fotograf odsłania przed nami przyrodę w taki sposób, że zdumiewa nas, oczarowuje, ale i zawstydza, że sami jej tak nie widzimy. To dzięki niemu, dzięki zdjęciom, które wykonał, znów – jak w dzieciństwie – będziemy bardziej uważnie patrzeć wokół siebie, skupiać się na dziełach, które tworzy mróz – artysta: obrazach na szybie, rzeźbach z kryształków wody, kroplom zastygłym w biegu…
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ulotności momentów utrwalonych na fotografii – tym większa zasługa fotografa, który chce się nimi podzielić. Dlatego pozwólmy sobie na tę chwilę skupienia i zachwytu nad światem, który roztaczałby swoje uroki na darmo, gdyby nie wprawne oko artysty-amatora, Mirosława Kleczkowskiego. – Barbara Budrewicz
10 marca – Muzycznie rozpieszczać będzie Państwa Warmińsko-Mazurski Kwartet Smyczkowy . To czynni artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Tworzą go: Michał Marcol – I skrzypce, Marta Julia Pawłowska – II skrzypce, Fily Diakité-Mikulska – altówka oraz Esperanza Hernández Muñoz – wiolonczela. To absolwenci prestiżowych wydziałów instrumentalnych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. W swoim szerokim repertuarze mają nie tylko dzieła muzyki klasycznej, ale także muzyki filmowej i rozrywkowej. Codzienna praktyka pracy zarówno orkiestrowej, jak i solowej sprawia, że kameralistyka w wydaniu tego zespołu jest produktem najwyższej jakości, jaki można znaleźć w regionie Warmii i Mazur.
14 marca – W ramach nowego cyklu spotkań „#sztuka” przeniesiemy się w muzyczny klimat lat 20-tych 30-tych za sprawą artystów z GOKiR w Wilkasach Gmina Giżycko.
Wystąpią przed Państwem:
Reżyseria – Barbara Ewa Somionka
Scenariusz – Barbara Somionka i Mirosława Jura
Akustyka i Dźwięk – Dariusz Jodko
Scenografia – Karol Żelisko
Na scenie zaprezentują się:
– młodsi wokaliści z zespołu „Fantazja”: Milana Karpuczyk, Iga Styczyńska, Nikola Peliszko i Zuzanna Jakubowska.
– młodzież z zespołu „Złote Nutki”: Zuzanna Czerwińska, Nikolina Pietrzak, Aurelia Kowalewska, Anita Fijałkowska, Natasza Gryszko i Amelia Somionka
– dorośli z zespołu „Kaprys”: Artur Pilichiewicz, Beata Mycak, Joanna Chomej, Elżbieta Bielak oraz Barbara Somionka
– Seniorzy z Klubu Seniora: Ewa Zalewska , Helena Kłosowska oraz Jan Szczerba
(RPEKiT Ryn)
Klasa Ryb