Nowi terytorialsi w szeregach warmińsko-mazurskiej brygady

8

Szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się dzięki dwóm kolejnym przyjęciom ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

W  Braniewie 28 czerwca nowi żołnierze rozpoczęli szkolenie podstawowe. Następnego dnia w  Olsztynie (29 czerwca) mundury założyły osoby, które już wcześniej miały kontakt z  wojskiem.  Łącznie w szeregi największej brygady OT wstąpiło ponad 130 ochotników z Warmii i Mazur.

16-dniowe szkolenie podstawowe w Braniewie to część programu “Wakacje z WOT”. Wojskowego rzemiosła uczy się około 100 osób, które po jego ukończeniu złożą przysięgę i staną się pełnoprawnymi żołnierzami. Największa ich część to oczywiście uczniowie, ale ochotnicy reprezentują szeroki przekrój zawodów i dróg życiowych. Są wśród nich osoby, które wiążą swoją przyszłość wyłącznie z wojskiem, a także ci, którzy służbę chcą godzić z pracą w sektorze cywilnym. Szkolenie zakończy się egzaminem, tzw. pętlą taktyczną. Po niej nowi żołnierze 13 lipca złożą przysięgę wojskową i tym samym zostaną oni żołnierzami Wojska Polskiego.

Jej złożenie mają już za sobą żołnierze, którzy rozpoczęli w Olsztynie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Jego celem jest wdrożenie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej osób, które służyły wcześniej w Siłach Zbrojnych. Żołnierzami, którzy postanowili ponownie założyć mundur, kierują różne motywacje, wśród nich najważniejsze to patriotyzm i chęć bycia w ciągłej gotowości do obrony Ojczyzny. Wśród ochotników nie brak także tych, którzy są ustabilizowani zawodowo, ale jednocześnie chcą być żołnierzami. Służba w WOT daje im taką możliwość.

 Po ukończeniu szkolenia obowiązkiem nowych żołnierzy będzie stawianie się na comiesięcznych ćwiczeniach weekendowych i raz do roku na dłuższym szkoleniu zintegrowanym.

Zanim się przyjęłam do pracy, uzgodniłam sobie z moją szefową, że potrzebuję weekendów i dwóch tygodni w roku wolnych i podzielę to sobie – mówiła szer. Katarzyna

Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają służyć blisko miejsca zamieszkania. Skorzystał z  tego szer. Łukasz, który wcześniej miał możliwość pełnienia służby daleko od domu, ale nie mógł pozwolić sobie na przeprowadzkę.

Nie dostałem się do Olsztyna, dostałem inne propozycje, ale nie chciałbym wyjeżdżać z  miasta w tym momencie, WOT jest najlepszą sytuacją dla mnie, bo ćwiczy się w weekend, na miejscu i nie koliduje to z moimi innymi sprawami – mówił podczas pierwszego dnia szkolenia.

Zainicjowany w 2019 roku projekt „Wakacje z WOT” cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również na Warmii i Mazurach. Szkolenie w letniej przerwie od nauki przygotowane przez Wojska Obrony Terytorialnej skierowane jest przede wszystkim do ludzi stawiających pierwsze kroki w dorosłym życiu. Wstępując do WOT, mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie, jednocześnie w sposób aktywny spędzić czas wolny od nauki w  koszarach. W okresie tym wyzwanie podjąć mogą także rodzice, nauczyciele oraz wszyscy chętni spełniający wymogi formalne, którzy chcą dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej zaplanowała dwa terminy szkolenia podstawowego w projekcie „Wakacje z WOT”. Pierwsze szkolenie właśnie trwa, natomiast drugie odbędzie się w terminie 16-31 sierpnia w Giżycku. Żołnierze zasilą bataliony 4W-MBOT w  Olsztynie, Braniewie, Giżycku, Morągu i Ełku.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

4W-MBOT liczy już ponad 3, 5 tys. żołnierzy i jest najliczniejszym oddziałem tego rodzaju sił zbrojnych. Za wyjątkowe zaangażowanie w służbie Ojczyźnie w 2022 roku 4W-MBOT została uhonorowana tytułem Przodującego Oddziału Wojska Polskiego.

(Zespół prasowy 4W-MBOT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
major

cytat „Żołnierzami, którzy postanowili ponownie założyć mundur, kierują różne motywacje, wśród nich najważniejsze to patriotyzm i chęć bycia w ciągłej gotowości do obrony Ojczyzny.”
Szczególnie widać ich patriotyzm i gotowość na granicy , gdzie 40% jest na L4

a jednak

kasa,misiu kasa…

Bebok

Spocznij ! Mozna palic i czestowac.

Obywatel - podatnik

Zazwyczaj zawodowi PATRIOCI na L4 siedzą.
W pracy czekają tylko na rozkaz.
W teatrze nazywają takich statystami.
A WOT-y to raczej od brudnej roboty za parę groszy na ochotnika.
Także Majorze do dzieła bo czasem aż wstyd patrzeć.

Podpis musi być

Niech tradycji miejskiej stanie się zadość – trzeba zrywać nowopołożone chodniki i kłaść je na nowo, wtedy rośnie PKB i zadłużenie xd Lux!
BTW darmowe karty do parkowania dla osób zameldowanych na terenie miasta i gminy Giżycko :]

Profos

Na dzien dobry niech posprzataja terytorium po bytnosci cyrku na Obwodowej .

Profosie podłub w nosie

Powiedz co jeszcze i kto ma robić? Tak dobrze idzie ci wydawanie poleceń w Internecie 😀

Obywatel - podatnik

Niech sprząta Ten kto wziął kasę za ten cyrk