Blisko 100 ochotników przekroczyło bramę giżyckich koszar

7

Mają różne zainteresowania, są w różnym wieku, mają różne doświadczenia oraz pasje, ale łączy ich jedno – chęć złożenia przysięgi wojskowej. Rankiem 16 sierpnia bramę giżyckich koszar przekroczyli kolejni ochotnicy, by rozpocząć szkolenie podstawowe z cyklu „Wakacje z WOT”- projektu Wojsk Obrony Terytorialnej. Przez ponad dwa tygodnie kandydaci przyswajać będą wiedzę wojskową w teorii i praktyce w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Uczniowie, studenci, nauczyciele – to oni stanowią najliczniejszą grupę nowych kandydatów na żołnierzy w największej brygadzie OT. Na czas szkolenia porzucą swoje codzienne przyzwyczajenia, wyjdą ze swojej strefy komfortu i przez najbliższe 16 dni poznawać będą wojskowe rzemiosło.

– Jednym z powodów, dla których wstępuję w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, jest chęć bycia potrzebnym, zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności – podsumowuje szer. Edyta.

Z kolei szer. Monika przyznaje, że to też okazja do zweryfikowania swoich sił. – O gotowości do służby zadecydowała ciekawość i chęć  sprawdzenia swoich możliwości.

Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego ochotnicy z całego województwa warmińsko-mazurskiego będą poznawać tajniki najważniejszych zagadnień m.in. bezpiecznego posługiwania się karabinkiem MSBS Grot, taktyki, topografii oraz pomocy medycznej na polu walki. „Szesnastka” jest prologiem do trzyletniego procesu szkolenia wojskowego.

W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne. Drugi rok to szkolenie specjalistyczne, w trzecim roku przejdą tzw. szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i batalionu.

Szkolenie w Giżycku rozpoczyna kolejny (drugi) cykl „Wakacji z WOT” – projektu, który jest skierowany głównie do uczniów, studentów oraz nauczycieli. Jest to również alternatywne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałyby wstąpić w szeregi terytorialsów, jednakże z różnych powodów nie mogą tego zrobić w ciągu roku.

Warto wspomnieć, że żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej godzą służbę z pracą w środowisku cywilnym, nie rezygnując z dotychczasowego trybu życia.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 31 sierpnia w Giżycku. Po przysiędze żołnierze zostaną skierowani do batalionów w Giżycku, Braniewie, Ełku, Morągu oraz Olsztynie.

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy dziś ponad 40 tys. żołnierzy, z czego około 3,5 tys. to żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

(Zdjęcia, tekst: 4W-MBOT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Materac

Ciekawe po co tam te baby…

?

Żeby ktoś tak głupi jak ty mógł zadać bardzo prymitywne pytanie.

teraz to przygoda i zabawa

W czasie wojny kobiety – żołnierki są często gwałcone, a potem zabijane.

ak

Zapytaj swojej babci (życzę ci, żebyś mógł/ła) o ilu zgwałconych i zabitych kobietach w mundurze słyszała w czasie WWII, a o ilu cywilnych

znafca

guuupia jezdeś. Wtedy baby służyły w ilości promila.

nazarza

durniu zrozum że w czasie wojny nie ważne czy masz mundur czy nie kobiety są gwałcone

kazimierz

Baby… Cóż za szacunek do tych, które rodzą nowe pokolenia. Mam nadzieję, że chociaż o własnej matce i córce się tak nie wypowiadasz.