Dzięki kolagenowi możemy cieszyć się świetlistą i elastyczną cerą, gęstymi, lśniącymi włosami oraz sprawnym układem ruchu. Niedobór białka fibrylarnego niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje – przyspiesza proces starzenia organizmu, a w poważnych przypadkach może sprawić, że nie będziemy już w stanie poruszać się bez odczuwania bólu. Co robić, kiedy grozi nam niedobór kolagenu?

Czy zdrowa dieta wystarczy, by zaspokoić zapotrzebowanie na kolagen?

Kolagen jest rodzajem białka występującym w większości tkanek ludzkiego organizmu. Każdy z nas jest w stanie samodzielnie go produkować, ale już po ukończeniu 25. roku życia ta umiejętność zaczyna stopniowo zanikać, a w okolicach 60. urodzin całkowicie wygasa. Niedobór kolagenu może mieć nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, dlatego powinniśmy zadbać o dodatkowe źródło cennego białka. Tę substancję znajdziemy w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

  • salceson,
  • galaretki z nóżek cielęcych lub wieprzowych,
  • kurze łapki,
  • ryba w galarecie,
  • golonka,
  • podroby.

Osoby, które chcą zadbać o odpowiedni poziom kolagenu, powinny raz na jakiś czas spożywać specyficzne potrawy, które nie każdemu przypadną do gustu. Poważny problem z zapewnieniem prawidłowej podaży tego białka mogą mieć wegetarianie i weganie.

Najpopularniejsze objawy wskazujące na niedobór kolagenu

Coraz niższe stężenie kolagenu w organizmie jest wynikiem naturalnego zanikania produkcji tego białka oraz konsekwencją niszczycielskiego działania wolnych rodników. Malejąca podaż cennej substancji będzie wiązała się z zaobserwowaniem pewnych zmian w organizmie, na przykład nowych zmarszczek pojawiających się na twarzy, wiotczejącej skóry, łamliwych włosów i paznokci oraz uciążliwego bólu stawów, a nawet ograniczenia ich ruchomości. Kolagen może okazać się potrzebny do komfortowego życia – ból przy poruszaniu się, który jest spowodowany degradacją tkanki chrzęstnej, potrafi odebrać chęci do codziennego funkcjonowania.

Czy pora przyjmowania kolagenu wpływa na jego skuteczność?

Niektórzy z nas wolą przyjmować suplementy z kolagenem takie jak https://mybionic.pl/aura-herbals-colladrop-forte-kolagen-morski-10000-mg-500-ml o poranku, dla innych zwyczajową porą na połykanie tabletek jest wieczór lub popołudnie. Czy godzina zażywania produktów zawierających kolagen decyduje o ich skuteczności? Zazwyczaj nie, jednak warto pamiętać o tym, że białko może lepiej wchłaniać się w momencie, gdy przyjmiemy je w godzinach porannych. Suplementacja wieczorna może z kolei przyczyniać się do intensywnej regeneracji skóry. Osoby skarżące się na dyskomfort trawienny powinny połykać kapsułki z kolagenem w trakcie posiłków.

Kolagen dla kobiet w ciąży – na co zwrócić uwagę?

Kobiety spodziewające się dziecka muszą zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o suplementację. Przed rozpoczęciem domowej kuracji przyszłe mamy powinny zasięgnąć porady lekarskiej. Jeżeli specjalista wyrazi zgodę na przyjmowanie preparatów zawierających kolagen, ciężarna może zdecydować się na taki krok. W trosce o zdrowie maleństwa należy wybierać jedynie preparaty o przebadanym i prostym składzie. Tylko takie produkty będą w pełni bezpieczne dla kobiety w ciąży oraz dziecka, które rozwija się pod jej sercem.

(artykuł reklamowy) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama