W dniach 6 i 7 listopada przedstawiciele Gminy Giżycko uczestniczyli w wydarzeniu dotyczącym wymiany doświadczeń na temat turystyki społecznej na pograniczu polsko – litewskim.
Odbyło się to w ramach projektu nr LTPL00210 pn. „Aktywne łączenie pokoleń w Trokach i Giżycku: wspieranie integracji i wspólnych zajęć sportowych i kulturalnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów ponad granicami” z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg VI-A Litwa – Polska 2021 – 2027.
W trakcie wizyty omówiono korzyści i wyzwania w zakresie turystyki socjalnej w rejonie trockim i giżyckim. Podczas pobytu na Litwie przedstawiciele Gminy Giżycko mieli także okazję odwiedzić historyczny zamek w Trokach, jedno z najważniejszych miejsc turystycznych tego regionu, oraz Centrum Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. W Centrum delegacja zapoznała się z wyrobami rzemieślniczymi, takimi jak ręcznie wykonane dekoracje i przedmioty codziennego użytku, stworzone przez osoby z niepełnosprawnościami, co stało się inspiracją do dalszych działań wspierających inkluzywność społeczną.
Projekt ten jest realizowany w partnerstwie z Administracją Samorządu Rejonu Trockiego, a jego celem jest promowanie zrównoważonych inicjatyw turystyki społecznej między Rejonem Trockim, a Gminą Giżycko oraz zwiększanie integracji społecznej mieszkańców po obu stronach granicy.
Gmina Giżycko w ramach tego przedsięwzięcia wybuduje budynek świetlicy wiejskiej w miejscowości Gajewo przy ul. Cyprysowej, wyposaży go w meble i sprzęt AGD, a także wspierać będzie integrację polsko – litewską poprzez wspólne zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi blisko 500 tys. euro, z czego niemal 400 tys. euro pochodzi z dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt stanowi ważny krok na drodze do wzmocnienia więzi między społecznościami Giżycka i Trok, promując nie tylko turystykę, lecz także trwałe partnerstwo ponad granicami.
(UGG)