Doskonała pogoda i jeszcze lepsza atmosfera – to wszystko czekało na uczestników drugiej edycji Akademickiego Pucharu Polski w SUP, który odbył się w Wilkasach. Dopisała też frekwencja, która była o wiele wyższa niż przed rokiem.
W ostatnich dniach nie tylko w Bydgoszczy wiosła były w użyciu. W sobotę (9 września), niemal na zakończenie obozu studenckiego i Akademii Liderów, odbył się Puchar AZS w pływaniu na deskach SUP. Na wodach jeziora Niegocin wystartowały łącznie 63 osoby w kilku kategoriach: akademickiej, osób z niepełnosprawnościami i open. Dla porównania rok temu w zawodach brało udział jedynie 18 uczestników. Na początek rozgrywane były wyścigi eliminacyjne z których najlepsi przechodzili dalej.
Start i meta zawodów znajdowały się na plaży ośrodka AZS Wilkasy. Uczestnicy ruszali z impetem do wody chwytając deskę na brzegu i płynęli co sił w kierunku dwóch ustawionych boi. To właśnie na nawrocie wiele się rozstrzygnęło i lider bądź liderka mogli tam stracić całą swoją przewagę, a inni nadrobić straty. Pokonanie dystansu zajmowało zwykle od 2 do 3 minut. Tylko Bartosz Nowak zwyciężając finał mężczyzn w klasyfikacji akademickiej zrobił to płynąc poniżej wspomnianej bariery (1:58.28).
– W tym roku pogoda dopisała i to było najważniejsze. Bez fal i przy pięknym słońcu pływa się zdecydowanie łatwiej. Względem pierwszej edycji jest dużo więcej uczestników i widać, że impreza się rozwija. Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej. Z biegu na bieg moja technika była coraz lepsza. Największe problemy sprawiała nawrotka, ale w finale udało mi się ją pokonać niemal perfekcyjnie – opowiadał na gorąco Bartosz, student SGGW na Wydziale Leśnictwa.
Żaden z ubiegłorocznych zwycięzców nie zdołał obronić tytułu, co świadczy też o rosnącym poziomie imprezy. Chociaż pływanie na deskach SUP staje się coraz bardziej popularne, to wciąż większość osób robi to w celach wypoczynkowych. Tu była okazja, żeby pościgać się i powalczyć o wygraną oraz spróbować sił w sportowej rywalizacji.
Na wszystkich uczestników czekały zasłużone brawa i miejsce w historii pucharowych zmagań. Największą owację zebrali: zwyciężczyni w klasyfikacji akademickiej kobiet Patrycja Muranowicz z SGH Warszawa i triumfatorzy w klasyfikacji open: Kinga Iwaszkiewicz (Politechnika Warszawska) oraz Wojciech Kołodziej (Uniwersytet Medyczny w Lublinie).
Impreza trwała przez kilka godzin, a wszystko rozpoczęło się od startów osób z niepełnosprawnościami, które podzielone były na kategorie: sportu adaptowanego, czyli w pozycji siedzącej i w pozycji stojącej. Byli to prawdziwi superbohaterowie tych zawodów, którzy niejedną pełnosprawną osobę mogliby zarazić swoją radością, odwagą i pasją. O końcowej klasyfikacji decydował tu najlepszy czas, choć dużo ważniejszy był czas spędzony razem.
– Rywalizacja była wspaniała i pogoda nam bardzo sprzyjała. Atmosfera i doping ze strony ekipy też był bardzo pomocny. To była sama przyjemność tu pływać. Już wcześniej pływałam na SUP-ach, ale w formie rekreacyjnej. To było bardzo ciekawe tak się z kimś ścigać i zwłaszcza przy boi utrzymać równowagę. Później do mety trzeba było już płynąć do mety z pełną energią – oceniła Aleksandra Kniaź, studentka fizjoterapii na AWF Poznań, zwyciężczyni w kategorii osób z niepełnosprawnością płynących na stojąco.
Na zakończenie imprezy nie zabrakło gromkiego sto lat dla Janka – jednego z uczestników obozu w Wilkasach, który tego dnia obchodził też urodziny i brał udział w zawodach. Koledzy nie sprezentowali mu jednak miejsca w ścisłym finale i musiał zadowolić się dalszą lokata. Na pocieszenie dostał tort, czy raczej tortem.
Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem Pucharu AZS w SUP jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz AZS Wilkasy.
PUCHAR AZS SUP 2023
Klasyfikacja akademicka kobiet
1.Patrycja Muranowicz (AZS SGH Warszawa)
2. Monika Sołoniewicz (AZS SGGW Warszawa)
3. Sylwana Gajda (AZS UW Warszawa)
Klasyfikacja akademicka mężczyzn
1. Bartosz Nowak (AZS SGGW)
2. Mateusz Kwiatkowski (AZS ASzWoj Warszawa)
3. Adam Grudziński (AZS UMSC Lublin)
Klasyfikacja open – kobiet
1. Kinga Iwaszkiewicz (AZS PW Warszawa)
2. Marta Dalecka (AZS UZ Zielona Góra)
3. Anna Elsner (AZS SGH Warszawa)
Klasyfikacja open – mężczyzn
1.Wojciech Kołodziej (AZS UM Lublin)
2. Fryderyk Musielak (AZS UAM Poznań)
3. Bartosz Grzesik (AZS SGGW)
Osoby z niepełnosprawnością –
kobiety : stojąco
1. Aleksandra Kniaź (AZS AWF Poznań)
2. Julia Wróblewska (AZS UPH Siedlce)
3. Dominika Bartoszuk (AZS UPH Siedlce)
mężczyźni – stojąco
1. Jakub Emert (AZS UZ Zielona Góra)
2. Maksymilian Kopydłowski (AZS ANS Leszno)
3. Adam Szymański (AZS UPH Siedlce)
open – siedząc
1. Maciej Szymański (AZS OŚ Toruń)
2. Julia Toś (AZS UMCS Lublin)
3. Magdalena Glema (AZS UAM Poznań)
(info. prasowa, fot. Marcin Klimczak)