Giżycko na trasie XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC

0

Giżycko na trasie XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC, jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych poświęconych tematom globalnym i społecznym.

Przed wielkim finałem, który odbędzie się w dniach 13-15 grudnia 2024 roku w warszawskiej Kinotece festiwal tradycyjnie rusza w trasę objazdową, odwiedzając kilkanaście miast w całej Polsce, aby przybliżyć widzom różnorodne historie z różnych zakątków świata. Festiwal, któremu w tym roku przyświeca hasło „Nowy lepszy świat.” zawita do Giżycka 28 listopada!

Festiwal HumanDOC – Kino, które otwiera oczy

HumanDOC to nie tylko święto dokumentu, ale przede wszystkim platforma refleksji nad globalnymi wyzwaniami. Zainicjowany przez Fundację HumanDoc, festiwal promuje filmy dokumentalne o kluczowych zagadnieniach współczesnego świata, takich jak prawa człowieka, ekologia, nierówności społeczne, wojny, migracje czy zmiany klimatyczne.

– To przestrzeń, w której widzowie mogą zmierzyć się z prawdziwymi historiami, odczuwając emocje odległych, a zarazem bliskich nam społeczności – mówi Izabela Żbikowska z Festiwalu HumanDOC dodając, że – Festiwal HumanDOC oferuje głębokie zrozumienie globalnych problemów i zachęca do refleksji nad naszą rolą w świecie. Poprzez edukację globalną, pokazywanie przyczyn i skutków zjawisk oraz ukazywanie współzależności, festiwal pomaga budować bardziej świadome i odpowiedzialne społeczeństwo. To niezwykłe doświadczenie filmowe, które może inspirować do działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego świata – zaznacza Żbikowska.

Pokaz w Giżycku – 28 listopada

Na giżyckim ekranie zaprezentowany zostanie najnowszy film dokumentalistki Edyty Wróblewskiej* pt. „Gdy powieje Harmattan”. Film opowiada o 25-letniej Barbarze, która mieszka w Akrze, stolicy Ghany. Jako ośmioletnia dziewczynka, podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci oddanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Przez wiele lat Barbara funkcjonowała w świecie pełnym nadużyć, przemocy i strachu, ale przetrwała. Pomimo gniewu na to, co ją spotkało, Barbara wspiera swoich rodziców i płaci za szkołę młodszych braci. Jednak ich oczekiwania ciągle rosną. Pewnego dnia, razem ze swoim najstarszym bratem, Kweku, Barbara jedzie do rodziców, żeby pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Zanim to się stanie, musi im zadać pytania, o których myślała przez całe swoje dorosłe życie.

*Edyta Wróblewska – reżyserka i producentka, absolwentka Szkoły Wajdy, Camerimage Film School i Berlinale Talent Campus, doktorantka PWSFTviT w Łodzi. Autorka filmów dokumentalnych („PRL de luxe”, „Ala z Elementarza”, „Małe Instrumenty”), które zostały pokazane na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, m.in. Vision du Réel, Sheffield Doc, Vancouver IFF, Guangzhou Doc, Docs Lisboa, ZagrebDox i wielu innych. Ma na swoim koncie także film fabularny 30 min. pt: „Droga” oraz spektakl teatralny pt: „Mulholland Drive/Diane”. Wieloletnia wykładowczyni programów reżyserii filmowej dla młodzieży, ekspertka PISF, członkini Polskiej Akademii Filmowej.

Spotkanie w Giżyckim Centrum Kultury po emisji filmu

Po emisji filmu odbędzie się spotkanie z Izabelą Żbikowską z Fundacji HumanDoc, która opowie o tym, jak wygląda praca w pomocy humanitarnej.

(UM Giżycko) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze