Kradzieży i włamania da się uniknąć. Dzielnicowi apelują do mieszkańców

0

Policjanci obok wykrywania sprawców, prowadzą działania profilaktyczno-informacyjne mające na celu zwrócenie uwagi mieszkańców m.in. na kradzieże mienia oraz włamania. Do takich działań włączyli się dzielnicowi, którzy apelem zwracają się do mieszkańców o zwiększenie uwagi na swoją własność. Wspólne działania prewencyjne mogą ograniczyć do minimum zagrożenie włamania czy kradzieży.

Kradzieże i włamania to przestępstwa, których da się uniknąć, stosując różne zabezpieczenia i tym samym w znacznym stopniu podnieść poziom swojego bezpieczeństwa. Jeżeli Twoje mienie nie będzie odpowiednio chronione, może stać się bardzo łatwym łupem dla włamywaczy. Policjanci doradzają jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i jak chronić własne mienie.

Złodzieje przeważnie zanim włamią się do mieszkania czy innego pomieszczenia, obserwują jego właścicieli. Mają wtedy odpowiednie rozeznanie i opracowaną taktykę działania. Zdarza się, że złodzieje decydują się na włamanie, gdy dom nie jest pusty, często podając się za pracowników zakładu energetycznego czy wodociągów, czy też planują kradzież z włamaniem nocą, gdy właściciele posesji śpią. Są to potencjalne przypadki, kiedy złodziej może włamać się do mieszkania czy piwnicy i ukraść cenne przedmioty.

Co możemy zrobić, żeby zminimalizować ryzyko, aby utrudnić działanie włamywaczowi.

  • Zawsze zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna oraz wejścia balkonowe przed opuszczeniem domu, włączajmy alarm (jeśli posiadamy).
  • Pamiętajmy o tym, że zaufany sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami.
  • Ważnymi urządzeniami, które pozwalają kontrolować kto i w jakim celu chce dostać się na naszą posesję są: domofon lub videodomofon. Zapisany obraz i dźwięk może ułatwić później Policji identyfikację przestępcy. Warto zadbać, aby obraz z kamer był przekazywany także na urządzenia mobilne, dzięki temu będąc na wakacjach czy w pracy, będziemy mogli prowadzić stały podgląd naszego domu.
  • Istotnym elementem jest dobre oświetlenie domu i posesji, duża ilość lamp wokół domu bez wątpienia będzie deprymowała włamywaczy, ponieważ podchodząc do budynku będą doskonale widoczni.
  • Możemy zamontować system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci rabusia do działania.
  • W drzwiach montujmy tylko atestowane zamki.
  • Jeżeli posiadasz psa, zwracaj uwagę na zmianę jego zachowania, które może sygnalizować, że dzieje się coś niebezpiecznego.
  • Wyjeżdżając na urlop, nie chwalmy się tym na portalach społecznościowych, które włamywacze często wykorzystują jako jedno z najlepszych źródeł informacji, im mniej osób wie o naszej nieobecności, tym lepiej.
  • Jeśli posiadamy cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakujmy je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować.
  • Nigdy nie zostawiajmy dokumentów i kluczy do samochodu w przedpokoju.
  • Po wejściu do domu zamykajmy drzwi na zamek.
  • Sprawdzajmy tożsamość i cel wizyty osób dla nas obcych np. pracownika gazowni, hydraulika itp.
  • Uświadamiajmy swoje dzieci, aby nigdy nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania.

Okres zimowy to też czas kiedy najczęściej dochodzi do włamań do altan i domków na ogródkach działkowych. O bezpieczeństwo warto wtedy zadbać wspólnie z sąsiadami – poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje. Stan zabezpieczeń należy kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.

fot. KPP Giżycko
fot. KPP Giżycko
fot. KPP Giżycko

Źródło: KPP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze