Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku rozpoczęli znakowanie szlaków żeglugowych w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.
Prace związane z oznakowaniem szlaków żeglugowych na Mazurach rozpoczęły się 3 kwietnia. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych. Sprawdzany jest najpierw pod względem bezpieczeństwa dla żeglugi, znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku.
Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany jest szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy. Obok szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka I i II i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

– W tym roku zakończyliśmy wszystkie prowadzone w systemie Wielkich Jezior Mazurskich kompleksowe prace remontowe. Na wodniaków czekają zmodernizowane kanały i odnowione śluzy, które nie tylko poprawiły estetykę ale przede wszystkim bezpieczeństwo żeglugi – informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Termin zakończenia oznakowania szlaków na Mazurach planowany jest 22 kwietnia.
Przypominamy, że sezon żeglugowy oficjalnie uznaje się za otwarty po wydaniu przez Wody Polskie komunikatu nawigacyjnego.
Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Białymstoku są dostępne na stronie internetowej, pod adresem https://www.gov.pl/wody-polskie-bialystok/zegluga-srodladowa
(źródło: RZGW w Białymstoku)