NFZ. Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie

0

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce.  Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i szybko podjąć leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

W ostatnim czasie ze świadczeń opieki zdrowotnej z powodu nowotworu jelita grubego korzystało 6 136 pacjentów z regionu. To poważnym problem, którego nie należy lekceważyć. – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka W-M OW NFZ.

Jak wygląda badanie?

Nie potrzebujesz skierowania. Możesz wybrać dogodną dla Ciebie placówkę, która realizuje program przesiewowy. W niej dowiesz się o szczegółach badania i wypełnisz ankietę. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany, to:

  • przejdziesz badanie kolonoskopii – trwa ono od 15 do 40 minut
  • nie odczujesz dyskomfortu – badanie odbędzie się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych
  • będziesz miał pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm
  • pobrany materiał trafi do badania histopatologicznego – żeby wykluczyć niebezpieczne zmiany
  • otrzymasz wynik oraz zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia i kolejnego badania profilaktycznego.

Do kolonoskopii należy się przygotować – zapytaj o to wcześniej w poradni.

Kto może się zbadać?

Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:

  • nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego
  • nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
  • spełniasz kryterium wiekowe:

– 50-65 lat

– 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego realizowany jest m.in. w Olsztynie, Elblągu, Szczytnie i Pasłęku. Aktualna lista placówek, które przystąpiły do programu profilaktycznego znajduje się na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

(Warmińsko-Mazurski OW NFZ)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze