NFZ. Ponad 11 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur skorzystało z leczenia uzdrowiskowego

0

W mijającym roku mieszkańcy Warmii i Mazur chętnie korzystali z możliwości podratowania zdrowia w uzdrowiskach. Podsumowujemy ubiegły rok i sprawdzamy gdzie najczęściej wyjeżdżali pacjenci i jakie leczyli schorzenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od pewnego czasu znacznie skrócił się czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe
w naszym regionie. W zakresach uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dorosłych i uzdrowiskowej rehabilitacji dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym – realizacja odbywa się na bieżąco. Z kolei oczekiwanie na standardowe sanatorium dla dorosłych to tylko 3 miesiące od złożenia skierowania.

– W 2024 roku skorzystało z leczenia uzdrowiskowego 11114 osób dorosłych i 60  dzieci. Najczęstszą przyczyną wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe były schorzenia układu krążenia, choroby kardiologiczne i kostno-stawowe, choroby dróg oddechowych, cukrzyca i otyłość – informuje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa WM OW NFZ.

Przypominamy, iż Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia co najmniej trzy zabiegi dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, przez sześć dni zabiegowych w tygodniu. W czasie pobytu, w zależności od uzdrowiska i potrzeb pacjenta, można skorzystać między innymi z kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach, kuracji pitnych i inhalacji, natrysków, biczów szkockich, masaży wodnych, zawijań i okładów, światłolecznictwa, ultradźwięków, masażu leczniczego czy gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.

–  Pacjent ponosi częściową odpłatność związaną z kosztami zakwaterowania i wyżywienia. Zależy ona od sezonu – wyższe opłaty są od l maja do 30 września, niższe od l października do 30 kwietnia oraz standardu zajmowanego pokoju. Z kolei pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dla dzieci jest również jest bezpłatny – dodaje Magdalena Mil.

Przypominamy, że od 2023 roku skierowania na leczenie uzdrowiskowe są wystawiane w formie elektronicznej. E-skierowanie lekarz wystawia przy pomocy specjalnego elektronicznego systemu i od razu wpływa ono automatycznie do właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Pacjent nie musi pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału i jest to bardzo duże udogodnienie.

Na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ może skierować każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

(Warmińsko-Mazurski OW NFZ)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze