Uczniowie, nauczyciele, samorządowcy, przedsiębiorcy z gminy Kruklanki wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka 2021”. Dziś wszyscy wspólnie sprzątali brzeg rzeki Sapiny.
Wolontariusze skupili swoje działania w okolicach Zwalonego Mostu, mimo stojących tam śmietników, w wodzie, trawie i krzakach znaleźli mnóstwo odpadów.
– Przejeżdżając widział Pan ile worków zebraliśmy? Tylko wzdłuż tego 150-metrowego odcinka – mówi Justyna Maliszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kruklankach
Jak dodaje dyrektor Justyna Maliszewska – Teraz jest bardzo dobra pora na sprzątanie, ponieważ jeszcze nie ma tej zieleni i wszystko widać. Chcemy dać też uczniom takie poczucie samoświadomości i odpowiedzialności, nie tylko za swoje otoczenie, za swój dom ale także za miejsca lokalne i cały świat.
Po kilku godzinach sprzątania brzegu rzeki Sapiny udało się zebrać 27 worków wypełnionych różnymi śmieciami m.in. butelkami, puszkami po konserwach, papierami.
W operacji „Czysta Rzeka” udział wzięli uczniowie 7 klasy szkoły Podstawowej w Kruklankach: Ewelina Mikuła, Alicja Górniak, Mikołaj Łukasiewicz, Alicja Baniewska, Patrycja Baniewska, Marta Antes-Skrzypek, Paulina Zarzecka, Olaf Chęćka, Oliwier Chęćka, Alicja Hałenda, Magdalena Jęksa, Mateusz Kuczyński, Maja Makałus,
Do akcji sprzątania włączył się również Bartłomiej Kłoczko wójt gminy Kruklanki, Barbara Ginkowska sekretarz gminy Kruklanki, Justyna Maliszewska dyrektor Szkoły Podstawowej w Kruklankach, Katarzyna Makałus, Jarosław Karbowski- nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kruklankach.
Warto dodać, że wolontariuszy wspierali lokalni przedsiębiorcy – Panie Joanna Rosłon, Gabriela Berg- z Moto-Gospody, Jerzy Mikuła i Halina Mikuła czyli Gastronom-Mikuła – którzy zapewnili ciepłą herbatę, kanapki oraz wodę oraz Panie Mariola Radzewicz, Monika Wojciechowska, które przygotowały obiad.
Projekt „Operacja Czysta Rzeka” to jedna z największych ogólnopolskich akcji społecznych polegająca na zbiórce odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych gmin i miast. Jej głównym celem jest aktywizacja turystyczno-rekreacyjna i promocja dolin rzek i ich naturalnych ekosystemów. Akcja zwraca uwagę na wszechstronny problem zaśmiecania terenów – szczególnie tych o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.
Ciekawe , czy ktoś z Organizacji pomyślał o kleszczach ?
to najlepiej od kwietnia do listopada zamknąć się domu jak się boisz. Brawo dla dzieci za sprzątanie, jesteście super!
faktycznie, to ukryte zagrożenie.