W sobotę, 5 kwietnia, pod sklepem Lidl przy ul. Bohaterów Westerplatte w Giżycku odbyła się pikieta przeciwko planowanej budowie centrum dystrybucyjnego tej sieci w Gietrzwałdzie – miejscowości o wyjątkowym znaczeniu religijnym. Protest był częścią ogólnopolskiej akcji, która odbyła się w wielu miastach w całym kraju.
Uczestnicy manifestacji trzymali transparenty z hasłem „Stop Lidlowi, pomoc Gietrzwałdowi”, a przechodniom i klientom sklepu rozdawali ulotki informujące o potencjalnych zagrożeniach związanych z inwestycją.


Według organizatorów, nowy obiekt Lidla ma znajdować się zaledwie kilkaset metrów od Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie – miejsca szczególnego dla wielu katolików w Polsce. Dodatkowo pojawiły się obawy, że w centrum będą sortowane odpady, co może wpłynąć negatywnie na środowisko naturalne, w tym na chroniony teren Doliny Pasłęki.
Gietrzwałd, położony około 20 kilometrów od Olsztyna, to wieś znana z objawień maryjnych z 1877 roku, które jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Watykan. Sanktuarium w Gietrzwałdzie od lat przyciąga rzesze pielgrzymów z całego kraju.
Po opublikowaniu artykułu dostaliśmy wiadomość z oświadczeniem Lidl Polska. Poniżej jego treść.
„Szanowni Państwo,
w związku z trwającymi działaniami mającymi na celu uzyskanie rozstrzygnięć administracyjnych, obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji.
Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Główną funkcją tego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne.
W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów. Stanowią one miejsca przeładunkowe dla surowców, takich jak makulatura, folia, puszki czy butelki PET, które przekazujemy wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Dokładna ilość opakowań kaucyjnych może być jedynie szacowana, gdyż system kaucyjny jest nadal w fazie projektowania. Takie prognozy zostały uwzględnione już przy planowaniu centrum dystrybucyjnego, w ramach przygotowań do startu systemu kaucyjnego.
W całej naszej działalności dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o nasze środowisko.”
Z poważaniem
Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR , Lidl Polska
(red.PTS)
Tak, tak, a potem na zakupy do Lidla…
Potężny protest. 7 osób! Tej siły już nic nie powstrzyma, chyba że zima w kwietniu i pójdą do domu.
Duze X duze D
Uwielbiam to miejsce – kiedy tylko przejeżdżamy tą trasą to wstępujemy chociaż na chwilę do Sanktuarium w Gietrzwałdzie . Żadnych hurtowni.