W najbliższą niedzielę, 24 marca br., o godzinie 13.00 w Giżycku, słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to drugie w tym roku zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach. Uroczysta przysięga będzie połączona z dodatkowymi atrakcjami dla społeczności lokalnych.
Już w najbliższą niedzielę 24 marca br. o godz. 13.00 blisko 120 żołnierzy Obrony Terytorialnej, którzy rozpoczęli służbę w Morągu i Giżycku, złoży uroczystą przysięgę wojskową. Uroczystość odbędzie się na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego, Giżycko, ul. I Maja 11. Zostanie ona poprzedzona mszą świętą w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza ul. Pionierska 14A, o godzinie 11.00.
Uroczysta przysięga zostanie ukoronowana defiladą pododdziałów 4W-MBOT.
Po uroczystości Terytorialsi zaprezentują sprzęt jakim posługują się w trakcie szkoleń. Będzie to dobra okazja na integracje społeczności lokalnych z żołnierzami OT, a także skosztowanie wojskowej grochówki. Swoje stoiska promocyjne zaprezentują również: strażacy, policjanci, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Giżycku.
Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się pełnić służbę w warmińsko-mazurskiej Brygadzie?
Są to przedstawiciele zawodów medycznych, rzemieślniczych, nauczyciele, uczniowie oraz studenci. Wszystkie te osoby funkcjonują w ramach różnych środowisk, wykonują różne zawody, posiadają wiele kwalifikacji oraz zainteresowań. A jednak, połączyła ich wspólna chęć do poświecenia się ojczyźnie i propagowania postawa patriotycznych w służbie w WOT. Warto podkreślić, że wśród 114 żołnierzy składających przysięgę, aż 36 to kobiety.
Najważniejsza misją WOT jest wspieranie społeczności lokalnych. Na ten czas
w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 18 tysięcy żołnierzy. Ochotnicy stanowią
15 tysięcy, a żołnierze zawodowi 3 tysiące. Modelowy Terytorials jest osobą w młodym wieku – 66% jest w wieku 35 lat, natomiast średnia wieku Terytorialsa to 32 lata. Zdecydowana większość żołnierzy OT, tj. 62%, jest zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Około 5% prowadzi własna działalność gospodarczą, natomiast 3% prowadzi gospodarstwo rolne. Studenci stanowią 15% całości. Brak stałego zatrudnienia deklaruję 15% żołnierzy. Blisko połowa żołnierzy OT posiada wykształcenie średnie, jedna trzecia wyższe. Liczba żołnierzy posiadających wykształcenie licencjackie, inżynierskie lub magisterskie wciąż rośnie. Co znacznie zwiększą prestiż i znaczenie 5 rodzaju sił zbrojnych w strukturach Wojska Polskiego.
16-dniowe szkolenie tzw. „szesnastka” to dopiero początek drogi kształcenia Terytorialsów. Cały cykl szkoleniowy obejmuje programy indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Co do zasady szkolenia odbywają się weekendy. Taki system pozwala na pogodzenie życia rodzinnego oraz zawodowego ze służbą w WOT. Taki system szkolenia powoduję, że służba w Wojskach Oborny Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem i aprobatą ze strony społeczeństwa.
WOT na Warmii i Mazurach
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej w Olsztynie powstała w ramach II etapu formowania WOT. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty: 41 blp
w Giżycku, 42 blp w Morągu, 43 blp w Braniewie oraz 45 blp w Olsztynie. W swoich szeregach mamy ponad 1700 żołnierzy. Dowódcą 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Mirosław Bryś.
Misją 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie trwania pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności. W warunkach wojennych żołnierze Brygady będą współdziałać z wojskami operacyjnymi w swoim rejonie odpowiedzialności.
mjr Daniel Wrzyszcz
Szef Sekcji Komunikacji Społecznej
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
500zl za weekend zabawy w wojsko. Nazywajcie rzeczy po imieniu.
zapraszam pana patriotę do takiej zabawy
„patriota” pewnie w dodatku głosuje na PO
Brawo oddani ojczyźnie
Nic podobnego to tylko kasa