Rozpoczynamy cykl wywiadów zatytułowany „Pytanie do…”. Idea cyklu jest prosta – zapraszamy do rozmowy ciekawe osoby z Giżycka i powiatu giżyckiego. Naszym pierwszym gościem jest wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

[G.I] Już od ponad 3 lat kieruje Pan gminą. Co przez ten okres udało się zrealizować?

[M.J] Przez te trzy lata dużo się działo w Naszej Gminie. Rok temu podsumowując półmetek kadencji wyliczyłem szereg inwestycji, które zostały zrealizowane w ciągu 2 lat. Pragnę przypomnieć, że największe to rozbudowa szkoły w Wilkasach i budowa dróg w Zielonym Gaju, między Świdrami a Spytkowem i na ul. Szkolnej w Wilkasach.

Ten rok również obfitował w mniejsze i większe inwestycje. Pozyskaliśmy szereg dofinansowań, dzięki którym wybudowaliśmy drogę o nawierzchni asfaltowej na ul. Zachodniej i ul. Dworskiej w Gajewie. Nowe drogi wybudowaliśmy w miejscowości Kalinowo oraz w Pięknej Górze do ośrodka Łabędzi Ostrów. W porozumieniu z Zarządem Powiatu wyremontowana została z nową nawierzchnią asfaltową droga we Wronce. Pozyskaliśmy dofinansowanie na remont drogi szutrowej łączącej Sterławki Małe z Bogackiem. Również ze wsparciem środków zewnętrznych zrobiliśmy kapitalny remont świetlic w Kozinie i Świdrach. Rozpoczęliśmy także budowę promenady na nabrzeżu w Wilkasach.

Było też szereg mniejszych inwestycji m.in. wodno-kanalizacyjnych, oświetlenia ulicznego i małej architektury. Szczególnie dużo drobniejszych zadań wykonaliśmy w ramach funduszu sołeckiego na kwotę pół miliona złotych.

Wprowadziliśmy również kilka nowych cyklicznych imprez gminnych, m.in. pokaz koni zimnokrwistych, mistrzostwa sołeckie w piłkę nożną, mistrzostwa sołeckie w piłkę siatkową.

[G.I] W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o budowie chlewni w promieniu kilku kilometrów od Giżycka.  Jedna z takich inwestycji ma powstać na terenie gminy Giżycko. Mieszkańcy obawiają się utraty wartości gruntów oraz zmniejszonego ruchu turystycznego. Jakie jest Pana zdanie na ten temat? Czy popiera Pan takie inwestycje?

[M.J] Właściciele nieruchomości złożyli wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na trzy chlewnie położone przy drodze powiatowej pomiędzy Bogaczewem a Gorazdowem. Obecnie postępowania są zawieszone, ponieważ inwestorzy zobowiązani są sporządzić i przedłożyć raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

W procesie postępowania administracyjnego zbierane są opinie różnych instytucji i społeczeństwa.

Decyzja środowiskowa musi być oparta o opinie i uzgodnienia organów współdziałających oraz w oparciu o ustalone potencjalne oddziaływanie na środowisko. Przy wydawaniu decyzji środowiskowej będę brał pod uwagę zgromadzony materiał dowodowy w tym wnioski złożone przez społeczeństwo.

Rozumiem zaniepokojenie oraz obawy mieszkańców. Mogę zagwarantować, że będę bardzo dokładnie analizował wszystkie opinie i zagrożenia, jakie może wywołać inwestycja.

[G.I] Jeśli już jesteśmy przy inwestycjach. To jakie plany inwestycyjne ma gmina na najbliższy rok?

[M.J] Budżet na następny rok nie jest jeszcze przyjęty. Ale mamy inwestycję, którą rozpoczęliśmy w tym roku, t.j. budowa promenady w Wilkasach i zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru. Będą budowane kolejne asfaltowe drogi. Ich ilość zależy od pozyskania środków zewnętrznych. Właśnie oczekujemy na rozstrzygniecie konkursów.

Do końca czerwca 2018 roku zostanie wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa przy ulicy Lipowej w Gajewie. Złożyliśmy kilka wniosków w różnych konkursach i oczekujemy na rozstrzygnięcia. W ramach Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oczekujemy na rozpoczęcie w następnym roku budowy ścieżek rowerowych w ramach Wielkiej Pętli Mazurskiej. W ramach tego stowarzyszenia przygotowywany jest program Cyfrowe Mazury oraz 7 Cudów Mazur. Pozwoli to naszej gminie być jeszcze bardziej atrakcyjną pod względem turystycznym.

Oczekujemy na rozpoczęcie programu, dzięki któremu będą finansowane dodatkowe zajęcia w szkołach.

W kilku miejscowościach m.in. Sulimy, Gajewo, Sołdany i Bogacko planowana jest budowa oświetlenia ulicznego. W ramach zadań z funduszu sołeckiego wszystkie sołectwa zaplanowany szereg drobniejszych inwestycji na łączną kwotę ponad 570 000 zł.

[G.I] Zapewne słyszał Pan o powstaniu Komitetu na Rzecz Połączenia Miasta i Gminy Giżycko. Pomysłodawcy zapewniają, że to doskonały sposób na rozwój naszego regionu i zmniejszenie administracji. Czy Pana zdaniem połączenie Gmin to dobre rozwiązanie?

[M.J] Według mojej oceny połączenie Gminy Giżycko z miastem Giżycko nie jest dobrym pomysłem, ponieważ, w dłuższej perspektywie, przyniesie mieszkańcom gminy zdecydowanie więcej negatywnych skutków. Zarówno połączenie, jak i ewentualne oddanie jakiegoś obszaru miastu NIE JEST W INTERESIE MIESZKAŃCÓW GMINY!!!

Powinniśmy nadal zacieśniać dobra współpracę obu samorządów i na zasadach partnerskich dążyć do wspólnego rozwoju. Dobro wspólne mieszkańców Gminy Giżycko jest dla mnie najważniejsze i tego będę bronił.

[G.I] Czy w czasie trwania obecnej kadencji miał Pan momenty zwątpienia?

[M.J] Trudnych spraw w gminie nie brakuje. One mnie mobilizują do jeszcze bardziej wytężonej pracy i szukania pozytywnych rozwiązań.

[G.I] Często spotyka się Pan z mieszkańcami gminy. Czy takie spotkania pozwalają skuteczniej rozwiązywać lokalne problemy?

[M.J] Staram się uczestniczyć we wszystkich zebraniach sołeckich i w rożnego rodzaju imprezach gminnych organizowanych przez GOKiR i sołectwa. Dzięki spotkaniom z mieszkańcami jestem blisko ich problemów, potrzeb i oczekiwań. Nie wszystko można od razu spełnić, ale przy planowaniu inwestycji oraz możliwości ubiegania się o środki zewnętrzne jest to wiedza bezcenna.

[G.I] Co może zaliczyć Pan do swoich największych sukcesów?

[M.J] Wiele inwestycji udało się zrealizować. Do tych najpotrzebniejszych zaliczam budowę dróg o nawierzchni asfaltowej w kilku miejscowościach, budowa ścieżek rowerowych i chodników.

Sukcesywnie realizuję założenia programu wyborczego. A jedną z najważniejszych cech jest to, że mamy zrównoważony rozwój całej gminy dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców.

Ponadto mimo wielu inwestycji co roku systematyczne zmniejszamy zadłużenie gminy.

[G.I] A Pana życiowe motto to …? 

[M.J] Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości.

[G.I] Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Suchta 

[Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin]

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
z osady

A niby na czym ma polegać współpraca miasto – gmina ? Mieszkańcy gminy niczym pasożyt korzystają z dóbr miasta nie dając nic w zamian. Ile gmina dorzuciła do twierdzy Boyen, ile do parkingów z których mieszkańcy gminy korzystają codziennie ? Mówi się o dodatkowym moście do ruchu lokalnego na giżyckim kanale – ile gmina do tej realizacji dokłada – przecież mieszkańcy gminy również korzystaliby z tej przeprawy. Cytat „Zarówno połączenie, jak i ewentualne oddanie jakiegoś obszaru miastu NIE JEST W INTERESIE MIESZKAŃCÓW GMINY!!!” Mówi wójt o współpracy jednocześnie dusząc miasto. Rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy uruchomić płatne parkingi na terenie… Czytaj więcej »

Anonimowo

Trafne spostrzeżenie .Popieram .Nie mamy komunikacji miejskiej ,tylko korzystamy z gminnej .Żeby przejechać jeden przystanek trzeba zapłacić tyle ,co dojazd do Wilkas .A pan burmistrz robiąc inspekcję dziwi się ,że ,,mieszczuch ,,nie jeżdżą autobusami .Jest za drogo.Gminnym użytkownikom opłaca się ,bo miasto tę komunikację dotuje .

miastowy

Jeszcze w gminie coś się dzieje. Ciekawy jestem co na podobne pytania odpowiedziałby burmistrz? Zrobiłem plażę, która odpływa? park przy Gdańskiej zalany- woda stoi w piwnicach, zimą oblodzone drogi w mieście. Jest jeszcze kino, które obsługuje firma z Warszawy i zarabia na nas kasę. Czarno to widzę Panie burmistrzu

xyz

Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku

Halina

całkiem dobrze się ten nasz wójt prezentuje. tak trzymać!