Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym okresie przypominamy tematy związane z profilaktyką nowotworów piersi.
- Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami.
- Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
Mammografia – badanie ratujące życie
Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, które służy do wczesnego wykrywania raka. Zaleca się je kobietom w przedziale wiekowym 45-74 lata. Na badanie nie trzeba skierowania. Mammografia jest bezpłatna, finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu przesiewowego można wykonać co dwa lata w pracowniach stacjonarnych lub w mammobusach. Listę placówek oraz harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ.
Mammografia jest bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut, a jej wynik jest dostępny już po kilku dniach. Zmiany nowotworowe wykryte w początkowym etapie dają szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.
– W tym roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego prawie 150 tysięcy kobiet może wykonać profilaktyczną mammografię w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi. Do października z badań skorzystało zaledwie 35 tysięcy pań. – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka W-M OW NFZ.
Samobadanie piersi to ważne narzędzie diagnostyczne, którym dysponuje każda kobieta
Przyzwyczailiśmy się, że do wykrywania choroby lub nieprawidłowości w naszym ciele niezbędne są skomplikowane urządzenia i wykwalifikowany personel. To prawda, ale w przypadku guzków piersi pierwszym krokiem, który prowadzi do dalszej diagnozy może i powinno być regularne samobadanie piersi.
Badając się regularnie, jesteśmy w stanie wykryć zmiany o średnicy około 1 centymetra. Nawyk badania piersi warto sobie wyrobić we wczesnej młodości. Począwszy od około 20 r.ż. powinno się to robić co miesiąc. Badanie palpacyjne zajmuje dosłownie kilka minut, a statystyki mówią, że ok. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają sobie same. Samobadanie piersi należy wykonywać regularnie, najlepiej od 3 do 5 dni po miesiączce.
(Warmińsko-Mazurski OW NFZ)