Mazury, jeden z najpiękniejszych regionów wodnych w Polsce, przygotowują się do nowego sezonu żeglugowego. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku rozpoczęli znakowanie szlaków żeglugowych w systemie Wielkich Jezior Mazurskich, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort żeglarzom oraz turystom.
Znakowanie szlaków żeglugowych
Prace związane z oznakowaniem rozpoczęły się 31 marca i potrwają około trzech tygodni. Obejmują one rozstawienie boi i znaków brzegowych na długości około 150 km. Kluczowym etapem tego procesu jest sprawdzenie bezpieczeństwa szlaków, oznakowanie przeszkód podwodnych oraz wyznaczenie głębokości trasy, co jest istotne dla jednostek pływających.

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wytyczany jest główny szlak żeglugowy prowadzący z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy. Dodatkowo, oprócz trasy głównej, oznakowanych zostanie pięć szlaków bocznych:
- Jezioro Śniardwy – Okartowo,
- Jezioro Bełdany – Śluzy Guzianka I i II oraz jezioro Nidzkie,
- Jezioro Ryńskie – miasto Ryn,
- Jezioro Niegocin – Jezioro Kisajno przez kanał Niegociński, jezioro Tajty i kanał Piękna Góra,
- Jezioro Mamry – miejscowość Ogonki na jeziorze Święcajty.
Udany sezon 2024 i wyzwania w 2025
Miniony sezon żeglugowy został oceniony jako bardzo udany, zwłaszcza dzięki zakończonym modernizacjom kanałów i śluz. W 2024 roku na mazurskich śluzach – Guzianka, Guzianka II, Karwik i Przerwanki – wykonano ponad 9 tys. śluzowań, a przez śluzy przeprawiło się ponad 25,5 tys. jednostek pływających.
Niestety, na początku sezonu 2025 żeglarze muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.
– Żeglarze mogą się spotkać z utrudnieniami związanymi z trwającym remontem mostu obrotowego w Giżycku. Obiekt jest wyłączony dla ruchu żeglugowego jednostek pływających na odcinku drogi wodnej Kanału Łuczańskiego w kilometrze 61+800 – 63+930 szlaku głównego Pisz – Węgorzewo. Dopuszcza się wyłącznie ruch upoważnionych statków pasażerskich. Natomiast jednostki pływające nieposiadające upoważnienia powinny kierować się w stronę Kanału Niegocińskiego oraz Kanału Piękna Góra [szlak boczny Jez. Niegocin – Jez. Kisajno]. Wyłączenie mostu obrotowego dla ruchu jednostek pływających przewidywane jest do końca czerwca – podaje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Nowoczesne narzędzia dla żeglarzy
Sezon żeglugowy oficjalnie rozpocznie się po wydaniu komunikatu nawigacyjnego przez Wody Polskie. Warto pamiętać o nowoczesnych rozwiązaniach wspierających planowanie rejsów. Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) to portal internetowy oraz aplikacja mobilna, która umożliwia łatwy dostęp do aktualnych informacji o drogach wodnych, infrastrukturze oraz pozwala na planowanie tras i opłacanie online biletów za śluzowanie.
Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Białymstoku są dostępne na stronie internetowej, pod adresem https://www.gov.pl/wody-polskie-bialystok/zegluga-srodladowa
(Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku)
Podlasie chce zawladnac Mazurami ? Paszli WON!
Co ty dla mnie mowisz?