Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach

2

Mazury, jeden z najpiękniejszych regionów wodnych w Polsce, przygotowują się do nowego sezonu żeglugowego. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku rozpoczęli znakowanie szlaków żeglugowych w systemie Wielkich Jezior Mazurskich, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort żeglarzom oraz turystom.

Znakowanie szlaków żeglugowych

Prace związane z oznakowaniem rozpoczęły się 31 marca i potrwają około trzech tygodni. Obejmują one rozstawienie boi i znaków brzegowych na długości około 150 km. Kluczowym etapem tego procesu jest sprawdzenie bezpieczeństwa szlaków, oznakowanie przeszkód podwodnych oraz wyznaczenie głębokości trasy, co jest istotne dla jednostek pływających.

fot. RZGW w Białymstoku

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wytyczany jest główny szlak żeglugowy prowadzący z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy. Dodatkowo, oprócz trasy głównej, oznakowanych zostanie pięć szlaków bocznych:

  • Jezioro Śniardwy – Okartowo,
  • Jezioro Bełdany – Śluzy Guzianka I i II oraz jezioro Nidzkie,
  • Jezioro Ryńskie – miasto Ryn,
  • Jezioro Niegocin – Jezioro Kisajno przez kanał Niegociński, jezioro Tajty i kanał Piękna Góra,
  • Jezioro Mamry – miejscowość Ogonki na jeziorze Święcajty.

Udany sezon 2024 i wyzwania w 2025

Miniony sezon żeglugowy został oceniony jako bardzo udany, zwłaszcza dzięki zakończonym modernizacjom kanałów i śluz. W 2024 roku na mazurskich śluzach – Guzianka, Guzianka II, Karwik i Przerwanki – wykonano ponad 9 tys. śluzowań, a przez śluzy przeprawiło się ponad 25,5 tys. jednostek pływających.

Niestety, na początku sezonu 2025 żeglarze muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. 

Żeglarze mogą się spotkać z utrudnieniami związanymi z trwającym remontem mostu obrotowego w Giżycku. Obiekt jest wyłączony dla ruchu żeglugowego jednostek pływających na odcinku drogi wodnej Kanału Łuczańskiego w kilometrze 61+800 – 63+930 szlaku głównego Pisz – Węgorzewo. Dopuszcza się wyłącznie ruch upoważnionych statków pasażerskich. Natomiast jednostki pływające nieposiadające upoważnienia powinny  kierować się w stronę Kanału Niegocińskiego oraz Kanału Piękna Góra [szlak boczny Jez. Niegocin – Jez. Kisajno]. Wyłączenie mostu obrotowego dla ruchu jednostek pływających przewidywane jest do końca czerwca – podaje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Nowoczesne narzędzia dla żeglarzy

Sezon żeglugowy oficjalnie rozpocznie się po wydaniu komunikatu nawigacyjnego przez Wody Polskie. Warto pamiętać o nowoczesnych rozwiązaniach wspierających planowanie rejsów. Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) to portal internetowy oraz aplikacja mobilna, która umożliwia łatwy dostęp do aktualnych informacji o drogach wodnych, infrastrukturze oraz pozwala na planowanie tras i opłacanie online biletów za śluzowanie.

Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Białymstoku są dostępne na stronie internetowej, pod adresem https://www.gov.pl/wody-polskie-bialystok/zegluga-srodladowa

(Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
No nie

Podlasie chce zawladnac Mazurami ? Paszli WON!

Kapuzczs

Co ty dla mnie mowisz?