Rządowa Rrefundacja in vitro jako nowa nadzieja dla pacjentów onkologicznych

0

Zabezpieczenie płodności to niezwykle ważny krok w opiece nad pacjentami onkologicznymi, którzy marzą o założeniu rodziny po zakończeniu leczenia. Dlatego warto o takich rozwiązaniach rozmawiać z osobami, które w wyniku zaplanowanej operacji, chemioterapii, czy też radioterapii mogą utracić płodność. Dzięki rządowemu programowi refundacji in vitro, który działa od czerwca 2024 roku, mrożenie komórek rozrodczych staje się bardziej dostępne, dając pacjentom nadzieję na przyszłe rodzicielstwo.

Czym jest zabezpieczenie płodności?

Leczenie onkologiczne, choć często ratuje życie, może mieć negatywny wpływ na układ rozrodczy. Chemioterapie i radioterapie niszczą komórki nowotworowe, ale mogą również uszkodzić komórki rozrodcze. U kobiet może to prowadzić do trwałej utraty płodności przez przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników. U mężczyzn natomiast może dojść do uszkodzenia plemników, czy też jąder odpowiadających za proces spermatogenezy. W dobie nowoczesnej medycyny istnieją metody pozwalające na ochronę płodności, a mianowicie mrożenie komórek jajowych lub nasienia. Proces ten polega na ich pobraniu, zabezpieczeniu i przechowywaniu nawet przez wiele lat w specjalnych warunkach kriogenicznych, co pozwala wykorzystać je w przyszłości, kiedy pacjent będzie gotowy do podjęcia decyzji o rodzicielstwie.

Oncofertility a rządowy program in vitro

Od czerwca 2024 roku w Polsce zaczął działać rządowy program refundacji in vitro, który obejmuje również możliwość mrożenia komórek jajowych i nasienia w ramach zabezpieczenia płodności. Jest to wyjątkowa szansa dla osób, które zmagają się z diagnozą onkologiczną. Dzięki programowi pacjenci mają możliwość skorzystania z refundacji kosztów związanych z mrożeniem gamet, co stanowi ogromne wsparcie finansowe w obliczu trudnych życiowych wyborów i wyzwań zdrowotnych.

Jak skorzystać z programu?

Zabezpieczenie płodności w ramach rządowego programu in vitro jest przeznaczone dla osób, które rozpoczynają lub są w trakcie leczenia onkologicznego, mogącego negatywnie wpłynąć na płodność. Aby z niego skorzystać, poza medyczną kwalifikacją należy spełnić określone wymagania dotyczące wieku. W przypadku kobiet nie może on przekroczyć 40 roku życia natomiast u mężczyzn 45 roku życia.

Gdzie skorzystać z zabezpieczenia płodności w okolicach woj. warmińsko-mazurskiego?

Kobiety i mężczyźni z okolic województwa warmińsko-mazurskiego mogą zabezpieczyć płodność w ramach rządowego programu in vitro np. w Klinice Bocian w Gdańsku zlokalizowanej przy Alei Grunwaldzkiej 103A lub w Klinice Bocian w Białymstoku zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26.

Więcej informacji o programie finansowania in vitro można dowiedzieć się na dedykowanej stronie internetowej:

https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

(artykuł promocyjny) 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama