Co powinno pić małe dziecko i od kiedy należy rozszerzać jego dietę?

Pokarmem niemowląt do 6 miesiąca życia powinno być głównie mleko matki, jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość i wtedy rozwiązaniem jest podawanie mleka modyfikowanego. Warto mieć na uwadze fakt, że mleko modyfikowane jest z natury dużo gęstsze niż mleko matki. Może to skutkować zwiększonym pragnieniem dziecka. Co podawać zatem dziecku do picia prócz mleka?

Jak rozszerzyć dietę dziecka o napoje?

Najlepiej zacząć od wody. Poleca się szczególnie wody źródlane, które posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka. Co istotne woda, która podawana jest do picia dzieciom powinna być świeża – dlatego powinno przechowywać się ją w lodówce max. 2 dni. Niemowlętom należy podawać wyłącznie wodę przegotowaną. Dzieci starsze — dwulatki i trzylatki mogą pić już wody średniozmineralizowane.

Herbaty dla niemowląt

Na rynku znajdziemy wiele herbatek ziołowych przeznaczonych dla dzieci po 1 miesiącu życia, takie jak: herbatka z kopru, czy rumianku. Ten rodzaj herbatek pozytywnie wpływa na łagodzenie bóli brzuszka, czy kolkę. Zaleca się stosowanie takich herbat u dzieci, które są na mleku modyfikowanym.

W późniejszych miesiącach, gdy zaczynamy rozszerzać dietę,można podawać maluchom, takie herbatki jak: napary z hibiskusa, mięty, rumianku oraz lipy. Bogaty wybór herbat dla niemowląt oraz soków znajdziesz na emag.pl/herbatki-soki-dla-niemowlat/c. Pamiętaj, by wszelkie zmiany w diecie dziecka wprowadzać stopniowo i obserwować jego reakcję. Jeśli nie masz pewności, czy to już dobry moment zasięgnij porady u lekarza.

Popularne są także herbaty w granulkach, jednak tutaj należy uważać, bo ten rodzaj herbat bardzo często jest słodzony. Po pierwsze — nie należy ich dodatkowo dosładzać, po drugie lepiej stosować je rzadziej — mniej gaszą pragnienie, a do tego przyzwyczajają dziecko do słodkich smaków, przez co w przyszłości może niechętnie sięgać po wodę.

Soki dla dzieci 

Na późniejszym etapie rozwoju dziecka, czyli koło 6 miesiąca życia można pomyśleć o wprowadzeniu do diety malucha soczków. Te powinny być przystosowane do wieku dziecka. Najlepiej, gdy będą to soki klarowne lub przeciery. Wystrzegajmy się nektarów i napojów, które zawierają dużo cukru. Przy wyborze dobrze kierować się składem, jak i etykietą, która informuje, dla dziecka, w jakim wieku będzie odpowiedni ten sok.

Z umiarem

Przy wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka należy pamiętać o umiarze. Róbmy wszystko na spokojnie i  powoli zaznajamiajmy naszą pociechę z nowymi smakami. Dbajmy o to, by już na tym etapie spożywała jedynie zdrowe napoje, dlatego wystrzegajmy się słodzonych herbatek, czy soczków. Ilość soków wypita w ciągu dnia także jest istotna – na początku uznaje się, że pół szklanki wystarczy. Im więcej soków podamy, tym apetyt dziecka będzie bardziej zaspokojony, co może wpłynąć na to, że nie będzie ono chciało już spożyć innych wartościowych posiłków.

Zdecydowanie warto wprowadzać napoje do diety dziecka – począwszy od wody, poprzez herbatki, a skończywszy na sokach. Jeśli będziemy robić to stopniowo, to przyniesie to tylko i wyłącznie korzyści dla dziecka.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

 

 

 

Reklama
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Basia

Trzeba uważnie czytać skład zanim się coś maluszkowi poda, teraz tyle konserwantów wszędzie ładują. Mojej Magdusi dobrej jakości hebatki podaję i cisowiankę dla dzieci, żeby nie miała problemów z ząbkami w przyszłości. Wiadomo, że nadmiar cukru próchnicę powoduje.