Szkolenie kadr dowódczych, doskonalenie umiejętności taktycznych, współpraca z innymi jednostkami Wojska Polskiego i integracja z sojusznikami z NATO – to główne cele szkoleniowe Wojsk Obrony Terytorialnej. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej – najliczniejsza brygada OT zapowiada, że cele będą zrealizowane, a potencjał osobowy stale budowany. Uroczysta zbiórka inaugurująca rok szkoleniowy 4 Brygady OT odbyła się w siedzibie jednostki w Olsztynie i była okazją do przedstawienia zamierzeń szkoleniowych na 2024 rok.
4W-MBOT zwiększa nie tylko swój potencjał osobowy. Brygada stale pracuje także nad rozwojem umiejętności i wdrażaniem nowoczesnych systemów uzbrojenia – m.in. broni strzeleckiej.
– Podstawowym typem broni strzeleckiej w brygadzie jest karabinek MSBS Grot w najnowszej wersji – A2. Na uzbrojenie Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi także przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin – broń, która dowiodła swojej skuteczności podczas wojny w Ukrainie. Żołnierze 4W-MBOT biorą udział w szkoleniach z jej użyciem. Umiejętności szlifują także strzelcy wyborowi, którzy biorą udział w szeregu kursów i międzynarodowych zawodów strzeleckich. Stale szkolą się też żołnierze pełniący inne funkcje – m.in. ci zajmujący się medycyną pola walki – mówi p.o. oficer prasowy 4W-MBOT kpr. Sabina Mazurek.
Te i wiele innych zdolności są stale doskonalone przez ponad 3 tys. żołnierzy 4W- MBOT podczas szkoleń rotacyjnych, zgodnie z założeniami WOT odbywającymi się w dni wolne od pracy, co najmniej raz w miesiącu.
Wojska Obrony Terytorialnej szczególną uwagę poświęcają szkoleniu kadr dowódczych oraz doskonaleniu umiejętności żołnierzy. W nowym roku szkoleniowym duży nacisk kładziony będzie na współpracę z innymi jednostkami Wojska Polskiego i na integrację z sojusznikami z NATO.
Cele szkoleniowe na ten rok uwzględniają również kwestie takie jak propagowanie zdrowego stylu życia, utrzymanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej, popularyzowanie tradycji narodowych i doskonalenie umiejętności strzeleckich wśród żołnierzy.
Wiele z tych zdolności będą mieli szansę zyskać nowi żołnierze brygady, gdy tylko przejdą pierwszy etap szkolenia podstawowego lub wyrównawczego. Najliczniejsza brygada OT zaplanowała na 2024 rok sześć słynnych „szesnastek” (szkolenie podstawowe), w tym m.in. „Ferie z WOT”, które ruszają już 19 stycznia w Morągu, oraz dwa terminy letnie w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Poza tym w kalendarzu szkoleń 4W-MBOT znalazły się terminy szkoleń wyrównawczych dla ochotników z regionu, którym rzemiosło wojskowe jest już znane.
Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status „combat ready” czyli pełną gotowość bojową. Znaczna część żołnierzy 4W-MBOT osiągnęła już ten status. Ukompletowanie stanu osobowego brygady w siódmym już roku działalności sięga dziś blisko 90%. Żołnierze ci służą w pięciu batalionach podległych brygadzie. W Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 40 tys. ochotników.
(Zespół prasowy 4W-MBOT)
Spocznij ! Rozejsc sie ,mozna palic i czestowac.