Święta Wielkanocne potrwają o godzinę krócej. Zbiegły się bowiem ze zmianą czasu zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 marca) przestawiamy zegary z godziny 2.00 na 3.00.
Pierwszym pomysłodawcą wprowadzenia zmiany czasu był Benjamin Franklin. To właśnie on twierdził, że ta zmiana jest potrzebna dla bardziej efektywnego wykorzystania dnia. O potrzebie zmiany pisał także William Willett w 1907 roku. Podszedł do sprawy bardzo ekonomicznie – nakłaniał, aby przedstawić zegar w okresie letnim o 80 minut co miało przynieść 2,5 mln funtów oszczędności na oświetleniu.
Ostatecznie zmianę czasu po raz pierwszy zastosowali Niemcy w okresie I wojny światowej. Zrobili to 30 kwietnia 1916 roku, przesuwając wskazówki zegara o godzinę do przodu, a 1 października 1916 roku o godzinę do tyłu. W Polsce zmiana czasu stosowna jest od 1977 roku. Obecnie czas zmienia się w około 70 państwach.
Czas letni i zimowy stosują m.in.: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, Kuba. Zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Natomiast nie stosuje się tego w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu(wyjątki to Maroko, Libia i Namibia.)