Wakacje to okres, kiedy studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku zazwyczaj odpoczywają od regularnych zajęć w ramach kół zainteresowań, ale cały czas pozostają aktywni.
Ten rok ze względu na sytuację epidemiczną jest szczególny, więc aktywność programowa została znacznie ograniczona jeszcze wiosną, niemniej jednak chętni seniorzy mogą skorzystać z propozycji warsztatowo – rekreacyjnych, które przygotowują dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska i koordynatorka GUTW Anna Danilewicz. Oczywiście działania prowadzone są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w małych grupach i przede wszystkim w plenerze, a jeśli w Klubie Seniora to z zachowaniem obowiązkowego dystansu.
Już w czerwcu, kiedy zniesiono część obostrzeń związanych z zagrożeniem COVID-19, studenci GUTW powrócili do ulubionej formy rekreacji – kąpieli leśnych, czyli spacerów po naszym Lesie Miejskim. Spacery prowadzi raz w tygodniu Anna Danilewicz, dodatkowo w ramach współpracy ze społecznością Nasz Las Miejski, seniorzy wzięli też udział m.in. w spacerach botanicznych „W poszukiwaniu roślin puszczańskich” prowadzonych przez Andrzeja Suleja i Adriana Grzegorza.
25 czerwca z kolei miłośnicy wypraw nordic walking wybrali się do Wydmin, by pospacerować z kijkami wokół malowniczego jeziora Wydmińskiego. Był oczywiście też czas na kąpiel w jeziorze, a potem spotkanie przy ognisku w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym Marii i Kazimierza Olchowskich.
Kolejna propozycja skierowana była do miłośników jazdy na rowerze. 4 lipca grupa studentów wraz z dyrektor Ewą Ostrowską i koordynatorką Anną Danilewicz wybrali się do Pierkunowa. Na początku grupa odwiedziła lotnisko na Pierkunowie, gdzie odbywały się Walki Wozów Bojowych, a potem w pierwszej połowie lipca w Klubie Seniora odbyło się szkolenie organizowane we współpracy z Fundacją Drobny Gest. Celem szkolenia było przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci oraz nowych zasad ochrony danych osobowych określonych w RODO w zestawieniu z obecnymi przepisami prawa.
Na zaproszenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku, studenci GUTW wzięli udział w powitaniu Marka i Radka, czyli dwóch studentów, którzy z Tarnowskich Gór przewędrowali do Giżycka pieszo, w celu charytatywnego wsparcia na rzecz chorej Laury.
Kilkanaście osób wzięło też udział w nagraniu materiału filmowego o Giżycku, który powstawał przy współpracy z księdzem Mariuszem Pawliną. Film przedstawia miasto jako doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, a seniorzy bardzo chętnie korzystają przecież z różnych form aktywności.
Nasz UTW ma swoją siedzibę w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, więc oczywiście warto skorzystać też z walorów wodnych . Stąd też pomysł rejsu po jeziorach na gościnnym pokładzie statku „Dźwina”. Rejs odbył się 9 lipca i wzięła w nim udział 30 osobowa grupa studentów GUTW. Rejs zaplanowano wieczorową porą, w poszukiwaniu zachodu, co oczywiście się udało i sesje fotograficzne na tle zachodzącego słońca udały się nadzwyczajnie.
Kolejną atrakcję wodną stanowił spływ kajakowy rzeką Gołdapą, która okazała się bardzo malownicza, kręta i pełna bogatej roślinności. Niektórym nastręczyła więc sporo trudności, ale spalone kalorie zostały na mecie uzupełnione pysznymi kartaczami i siły szybko powróciły . Spływ odbył się 19 lipca, a już 16 sierpnia odbędzie się kolejny, tym razem Łaźną Strugą.
20 lipca w Klubie Seniora odbyło się spotkanie z Michałem Drzewek – pedagogiem, animatorem, socjologiem, nauczycielem, trenerem, coachem, działaczem społecznym, wieloletnim tłumaczem- przewodnikiem, instruktorem szkoleń, tłumaczem języka migowego, wolontariuszem w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, nauczycielem Polskiego Języka Migowego. Warsztaty zatytułowane były „W ciszy i ciemności – świat osób głuchoniewidomych”. Uczestnicy uczyli się „migać” kilka podstawowych słów, zapoznali się z alfabetem palcowym, ale także i alfabetem Lorma (do komunikacji osób głucho-niewidomych), poznawali rzeczy i przyprawy po zapachu i kształcie, a na koniec nawet zaśpiewali piosenkę w języku migowym.
GUTW włączył się również w akcję „Zaadoptuj donicę w Giżycku”. Wybrana donica na parkingu przy ul. Kolejowej była zagospodarowywana dwukrotnie, gdyż niestety pierwsze nasadzenia zostały zniszczone. Niemniej jednak drugie sadzenie się udało i roślinki powoli rosną i są doglądane przez giżyckich seniorów. W akcję sadzenia kwiatów zaangażowały się Bożena Rapnik, Renata Taper, Maria Gamdzyk, przy wsparciu dyrektor Ewy Ostrowskiej i Anny Danilewicz .
Wakacje jeszcze trwają , więc wkrótce kolejne wydarzenia.
Ewa Ostrowska Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej