Sierpniowa aura dopisała nad wyraz, więc promująca kulturę i taniec różnych narodowości sympatyczna impreza w amfiteatrze nad Niegocinem cieszyła się w miniony czwartek dużym powodzeniem. Na widowni zasiedli mieszkańcy i liczne grono turystów z Polski i zagranicy, a przygotowany przez zespoły program był prawdziwą ucztą dla ich oczu i uszu.
Tradycyjnie Folklor Festiwal zaczęli gospodarze, podopieczni GOKiR Wilkasy, czyli Jarzębiny oraz dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Niegocin”, który tradycyjnie nagradzany był wielkimi owacjami. Jego występ był tym razem poszerzony o wokalistki z naszego ośrodka. Wilkaską sceną zawładnęli reprezentanci stowarzyszeń mniejszości niemieckiej z Giżycka i Bartoszyc: grupa śpiewacza Stimme der Heimat i propagujący m.in. taniec wschodniopruski i niemiecki Zespół Tańca Regionalnego SAGA. Widzów zaskoczył niezwykle wysoki poziom młodzieży. Przedstawione przez uśmiechnięte młode dziewczęta i chłopców układy taneczne mogły się podobać każdemu.
W Święto Wojska Polskiego Wilkasy odwiedziły też grupa Echo ze Skurpia z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Płośnicy stawiająca za cel krzewienie pięknych tradycji ludowych ziemi mazurskiej zawartych w pieśniach i obrzędach i Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg. Ich kurpiowskie przyśpiewki, skoczne polki oraz oberki z regionu Puszczy Zielonej wykonywane z akompaniamentem harmonii pedałowej żywo reagująca publiczność nagradzała dużymi oklaskami.
Duże wrażenie wśród widowni zrobiły ponadto zespoły Kalina z Kalinowa, Budzewiaki z Buder oraz Mazurski Ludowy Zespół Artystyczny Mżawka z Kruklanek. Ciekawostką jest, że ta ostatnia grupa miała swoją przygodę w studio nagrań Radia Olsztyn, gdzie nagrała swoją płytę w nagrodę od głosujących na nią słuchaczy.
Ludową imprezę plenerową nad Niegocinem zakończyła z przytupem formacja Zarażeni Folkiem mająca w repertuarze nie tylko tradycyjne utwory, ale i nowoczesne aranżacje, potrafiące zachwycić każdego miłośnika folku. Pełne życia i energii utwory płynące z umuzykalnionych i rozśpiewanych serc członków zespołu szybko przyciągnęły pod scenę młodzież i dorosłych zachwyconych energetycznym przekazem, którzy doskonale się bawili. Świetnie bawili się również muzycy grający pełne 90 minut, co spotkało się z fantastycznym odbiorem.
Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o najmłodszych, dla których przygotowali dmuchane zjeżdżalnie. Tradycyjnie odbył się konkurs rzutu podkową do celu, a jego podwójny zwycięzca dostał voucher na wyjazd do Wilna i Trok ufundowany przez Biuro Podróży „Północ – Południe z Kruklanek. Chętni mogli ponadto obejrzeć oraz zakupić piękne pejzaże autorstwa bratanka Edwarda Stachury – Jerzego.
Każdy z wykonawców otrzymał pamiątkowe wielkie ramki na zdjęcia, które wręczali wójt Marek Jasudowicz oraz gminni radni Mariusz Dobosz i Mirosław Antoniak. Miłym akcentem tegorocznej edycji Folklor Festiwalu był widowiskowy pokaz wypieku sękacza przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sielanka” ze Spytkowa, który, jeszcze ciepły, degustowali uczestnicy imprezy. Widzowie skorzystali ponadto z warsztatów wykonywania wyrobów z wikliny, a chcący się posilić odwiedzali stoiska KGW „Wronka” oraz KGW „Bystre Babki” serwujące smaczne potrawy regionalne.
(Tekst, foto:GOKiR Wilkasy)