Żeby pomagać, wcale nie trzeba mieć dużych pieniędzy. Czasem wystarczy się schylić. I to dosłownie. Tę tezę udowodnili uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku. W ramach akcji charytatywnej młodzież włączyła się w zbiórkę zbierania kasztanów. Udało się zebrać ćwierć tony kasztanów! Tym razem zebrane dary jesieni mają wspomóc 5-letniego Antosia Lenkiewicza, który od 1,5 roku walczy ze złośliwym nowotworem mózgu IV stopnia.
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich.”
Akcje charytatywne przeprowadzane w szkole odgrywają dużą rolę – uczą dzieci i młodzież wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.
Z końcem października młodzież z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych włączyła się w akcję charytatywną mającą na celu zbiórkę kasztanów. Zbiórka trwała dwa tygodnie. W tym czasie uczniowie zbierali kasztany i dostarczali je do szkoły. Akcja cieszyła się zainteresowaniem wśród młodzieży. Wspólnymi siłami udało się nazbierać 250 kilogramów kasztanów.
Z zebranych darów jesieni powstaną m.in. kremy, maści, maseczki oraz szampony, a ich sprzedaż zasili leczenie i rehabilitację 5-letniego chłopca Antosia Lenkiewicza. Chłopiec walczy ze złośliwym nowotworem mózgu IV stopnia, a dokładnie Medullobiastoma rdzenia zarodkowego. Leczenie onkologiczne trwa już ponad 1,5 roku. Niestety nastąpił nawrót choroby.
– Mamy nadzieję, że choć trochę pomożemy chłopcu w trudnej walce z chorobą. Każdy człowiek wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, że pomagać zawsze warto, bo dobro zawsze do nas powróci i to z dwukrotną siłą! – podsumowują uczniowie „elektryka”.
Solidarność, wrażliwość i chęć niesienia pomocy potrzebującym są dowodem na to, jak wiele możemy osiągnąć, kiedy łączymy siły. Budujące jest, że razem można stworzyć społeczność, na którą zawsze można liczyć.
Zebrane dary jesieni zostały odebrane przez st. asp. Adama Trzonkowskiego, dzielnicowego z Białej Piskiej, który od lat organizuje akcje charytatywne pod hasłem „Nakręć się na pomaganie”.
Cała społeczność ZSEiI życzy dużo zdrowia Antosiowi!
Tego co wyprawia polska onkologia nie można nazwać leczeniem!